Kliniku za 300 milionů korun má zaplatit čínská společnost CEFC prostřednictvím Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny, v němž zasedají i zástupci ministerstva zdravotnictví. Donedávna se počítalo s tím, že klinika bude úzce spjatá s nemocnicí. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) však v polovině ledna uvedl, že klinika by neměla být součástí fakultní nemocnice a mohla by stát i jinde než v Hradci Králové. Následně byla k záležitosti vytvořena expertní skupina.
„Expertní skupina se na pátečním jednání shodla na tom, že původně zamýšlená klinika tradiční čínské medicíny zůstane v Královéhradeckém kraji, a to s nejvyšší pravděpodobností na původním plánovaném místě,“ uvedla mluvčí ministerstva.
Nově vzniklá instituce kliniky podle ní bude samostatnou organizací, jejíž právní forma se nadále řeší. „Nicméně vše je připraveno, a pokud dojde k výběru stavební firmy, její stavba by mohla začít v horizontu dvou měsíců,“ uvedla Štěpanyová. Podle původních plánů se měla klinika začít stavět v září 2016.
Od roku 2015 v hradecké nemocnici funguje ambulance tradiční čínské medicíny. Provázanost fakultní nemocnice s ambulancí čínské medicíny kritizuje Česká lékařská komora a další odborné lékařské společnosti. Označují za nevhodné směšování alternativních metod s medicínou založenou na důkazech.
poznámka