V České televizi to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Na debatě tří koaličních stran bude záviset, jaké další položky budou do nejnižší sazby daní zařazeny. „To je věc, která bude potvrzena, až bude dohoda o celé koaliční smlouvě,“ řekl Sobotka. Po sobotním jednání ČSSD, ANO a KDU-ČSL přitom vyplynulo, že by dohoda tří stran mohla být kompletní již v úterý večer.
Stát podle něj v současnosti platí peníze do systému zdravotního pojištění, ale dramatickým zvýšením DPH v minulých letech začal ze systému „vytahovat peníze zpět do státního rozpočtu“. „My chceme napravit poměry z hlediska financování zdravotnictví a snížení DPH na léky je jeden z kroků k tomu, abychom nevytahovali ze systému zdravotního pojištění peníze, které tam platí stát nebo pojištěnci,“ upřesnil Sobotka.
Navrhované řešení je podle něj lepší, než léky zcela osvobodit od DPH, které by pravděpodobně bylo kritizováno.
Právě na zdravotnictví a daních se zasekla koaliční vyjednávání v sobotu. Na všech ostatních bodech rodícího se programu nové vlády se vyjednávači ČSSD, ANO a lidovců shodli. ČSSD by ráda zrušila všechny kromě poplatku za pobyt v nemocnici, který by měl být omezen maximálně na 60 korun a 30 dní v roce. Lidovci by rádi zachovali i poplatek za recepty a návštěvu lékaře. Podle KDU-ČSL přinese zrušení poplatků výpadek 5,5 miliardy korun, které budou ve zdravotnictví chybět.
ČSSD chce výpadek řešit mimo jiné zvýšením plateb za státní pojištěnce. Kvůli tomu potřebuje ale zvýšit rozpočtové příjmy, čehož chce dosáhnout zvyšováním daní. Navyšování daňové zátěže se ale lidovci i hnutí ANO brání.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).