Koalice se pře o způsob stabilizace zdravotnictví

19. 3. 2014 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) předložil svým ministerským kolegům materiál popisující ekonomickou situaci systému veřejného zdravotního pojištění a návrhy opatření k jeho stabilizaci. Ministr zdravotnictví však zatím v rámci koalice naráží na odpor ze strany ministra financí – Andreji Babišovi (ANO) se totiž nelíbí navrhovaný způsob financování stabilizace.


Ministr financí Andrej Babiš nesouhlasí s tím, aby se problémy ve zdravotnictví řešily především navyšováním plateb za státní pojištěnce, jak navrhuje ČSSD. Svatopluk Němeček navrhuje, aby peníze na navýšení odvodů státu dala vláda z rozpočtové rezervy. Podle Babiše je ale možné najít prostředky i úsporami v resortu. Babiš to řekl novinářům během jednání Sněmovny.

Babiš: Peníze hledejte i jinde

Návrhem na stabilizaci zdravotnictví se bude na některém z příštích jednání zabývat vláda, v pondělí o něm diskutovala koaliční rada. „Nelíbí se mi, že problém zdravotnictví řešíme jen navyšováním odvodů státních pojištěnců a resort vůbec neřeší hospodárnost,“ řekl Babiš.

ANO navýšení plateb za státní pojištěnce podpoří. „Navýšení určitě, ale jsem přesvědčen, že peníze se dají najít v resortu. A o tom je teď debata,“ poznamenal. Podle Babiše jsou rezervy například ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má podle Babiše na účtu asi dvě miliardy korun.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ale není možné trvalý výpadek v příjmech zdravotnictví řešit rozpuštěním rezervy SÚKL. „Potřebujeme systémové řešení a tím je navýšení plateb za státní pojištěnce,“ řekl novinářům ve Sněmovně Sobotka.

Pojišťovny pod dohledem

Babiš také tvrdí, že by hospodaření zdravotních pojišťoven mělo být transparentnější. Požádal proto ministra zdravotnictví, aby mohlo mít ministerstvo financí v dozorčích radách pojišťoven své zástupce.

Plán ministra zdravotnictví počítá mimo jiné s uvolněním dvou miliard korun pro nemocnice. Peníze mají kompenzovat výpadek příjmů způsobený zrušením stokorunových poplatků za pobyt v nemocnici. Polovinu by měly nemocnice dostat v červenci, polovinu v říjnu. Vedle toho by materiál měl obsahovat automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce či odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?