Problematika zvláštních příplatků (kam patří i „příplatek za směnnost“) je upravena v § 8 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů. Výši měsíčního zvláštního příplatku určí zaměstnavatel, a to v rámci rozpětí stanoveného pro konkrétní skupinu, do které spadá práce příslušného zaměstnance (skupiny prací i rozpětí pro určení výše příplatků jsou uvedeny v odst. 2 zmíněného paragrafu, resp. v příloze č. 7 nařízení).
Ve věci vašeho konkrétního dotazu je nejprve třeba uvést jeho znění na pravou míru, neboť nebylo nikterak legislativně stanoveno, že příplatek za směnnost bude zvýšen o 2000 Kč. Z pohledu legislativy došlo pouze k té úpravě, že k příplatku ve III. skupině prací (rozpětí 1000-5000 Kč) budou nově oprávněni zdravotničtí pracovníci vykonávající nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu, jejichž práce zároveň splňuje následující parametry: soustavné poskytování zdravotních služeb střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb. Pokud tedy vaše povolání splňuje všechny shora uvedené podmínky (resp. jste pracovníkem shora definovaným), pak výše vašeho zvláštního příplatku musí nově dosahovat minimálně 1000 Kč. Vámi v dotazu uvedená částka 2000 Kč je pouze částkou, o kterou se s ohledem na shora popsanou změnu zvýší (podle vyjádření Vlády ČR) zvláštní příplatek dříve v této odpovědi definovaných zaměstnanců organizací řízených přímo Ministerstvem zdravotnictví ČR, resp. částkou, o níž se předpokládá zvýšení platů/mezd týchž zaměstnanců u subjektů, které Ministerstvem zdravotnictví ČR přímo řízeny nejsou (neboť byl Ministerstvem zdravotnictví ČR pro tyto účely a takové zaměstnavatele vypsán dotační program, kterým by mělo být pokryto zvýšení právě o částku 2000 Kč/1 zaměstnance).
Pokud vaše pracovní pozice shora vymezené podmínky nesplňuje, pak se interval možné výše vašeho směnného příplatku nezměnil a jeho případné zvýšení v rámci současného rozpětí je na rozhodnutí vašeho zaměstnavatele.
O autorovi| Mgr. Jan Tetiva, advokátní koncipient