„Je to nárůst podstatný, doposavad byl poplatek 1500 korun,“ podotkl Rakušan. Kraj podle něj na provoz záchytky ročně přispívá milion korun, dalších půl milionu přidává kolínská radnice. Část peněz posílají i okolní města.
Ke zvýšení poplatku radnici přiměly nové předpisy, podle nichž by město mělo stanici lépe vybavit zdravotnickými přístroji a přijmout kvalifikovaný personál. Radní se nejdříve snažili nabídnout provozování záchytky oblastní nemocnici, ta ale o to podle Rakušana neprojevila zájem.
Starosta přiznal, že vybírání poplatků od klientů, kterými jsou často lidé bez domova, není zrovna úspěšné. „Ty částky jsou vymahatelné tak v jedné třetině případů,“ poznamenal.
Ve Středočeském kraji jsou tři protialkoholní záchytné stanice, kromě Kolína je mají také v Příbrami a Mladé Boleslavi. Kolínské zařízení loni přijalo do péče 366 lidí, předloni to bylo 335. Nárůst počtu klientů zaznamenala i příbramská záchytka. Všechny tři středočeské protialkoholní stanice loni dohromady přijaly 966 lidí, o 56 více než předloni. Necelých deset procent tvořily ženy.