Co je kolposkopie?
Co se dozvíte v článku
Kolposkopie, někdy nazývána také expertní kolposkopie, je gynekologická vyšetřovací metoda, která slouží ke kontrole pochvy a děložního čípku. K vyšetření lékař používá speciální mikroskop zvaný kolposkop, který umožňuje mnohonásobné zvětšení obrazu. Hlavním cílem kolposkopie je odhalení nebo vyloučení přednádorových stavů.
Vyšetření se zpravidla provádí v případě, že v cytologickém stěru z děložního hrdla (děložního čípku) byly zaznamenány abnormální buňky. Jde o nebolestivou metodu, která probíhá ambulantně a nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Existují dva typy kolposkopie, a to konkrétně základní (nativní) a rozšířená. [1, 2, 3, 4]
Jak probíhá expertní kolposkopie?
Jde o gynekologické ambulantní vyšetření, které probíhá v klasické gynekologické poloze. Do pochvy je zavedeno speciální vyšetřovací zrcadlo, přičemž následně lékař prohlédne děložní hrdlo a pochvu prostřednictvím kolposkopu, což je speciální mikroskop, který přiloží před pohlavní orgány. Kolposkop dokáže zvětšit obraz až 60krát.
Kromě základního vyšetření je možné provést rozšířenou kolposkopii, při níž gynekolog na děložní čípek aplikuje malé množství roztoku kyseliny octové nebo Lugolova roztoku. Roztok reaguje s abnormálními buňkami jinak než se zdravými, tudíž riziková místa změní barvu. Z podezřelých oblastí je dále možné odebrat vzorek tkáně k laboratorními rozboru (cervikální biopsie). [5, 6, 7, 8]
Indikace kolposkopie děložního čípku
Váš gynekolog může provést kolposkopii, pokud výsledky cytologického odběru vykazují abnormální hodnoty nebo pokud získá podezření během preventivního vyšetření, například kvůli abnormálnímu vaginálnímu krvácení či svědění vulvy.
Ženy ve věku 35 až 45 let také nově podstupují vyšetření na přítomnost HPV virů, přičemž pozitivní výsledek tohoto testu je často důvodem k provedení kolposkopie. Hlavním cílem vyšetření je tedy odhalit přednádorové změny a určit riziko vzniku rakoviny děložního čípku nebo pochvy. [9, 10, 11]
Jaké jsou vedlejší účinky kolposkopie děložního hrdla?
S vyšetřením nejsou spojená žádná větší rizika, nicméně při odběru biopsie může dojít k drobnému krvácení, které zpravidla brzy ustává. Kolposkopie je relativně bezbolestná. Jakmile se však zrcadlo dostane do pochvy, můžete ucítit mírný tlak.
Když se roztok dostane do kontaktu s děložním čípkem, můžete také pociťovat mírné pálení nebo štípání. Pokud potřebujete biopsii, můžete po odebrání vzorku tkáně zaznamenat ostré štípnutí nebo křeče jako při menstruaci. Určité faktory také mohou kolposkopii bránit. Mezi tyto stavy patří:
Kolposkopie v těhotenství
Kolposkopii lze provádět i v těhotenství současně s odběrem a vyhodnocením cytologie, nicméně v průběhu gravidity dochází k mnohým změnám na děložním čípku, které znesnadňují hodnocení kolposkopického nálezu. Je tedy na vašem gynekologovi, zda vás ponechá ve své péči, nebo vás pošle k expertovi.
Pokud kolposkopie potvrdí abnormální oblasti tkáně, může být provedena cervikální biopsie k diagnostice abnormální tkáně. Cervikální biopsie obvykle nezpůsobuje problémy s těhotenstvím. Riziko krvácení je ovšem větší po prvním trimestru.
Během těhotenství a po porodu je třeba sledovat buněčné změny. Mnoho drobných buněčných abnormalit se po porodu vrátí do normálu. Středně závažné až závažné buněčné změny lze často léčit po porodu. [15, 16]
Podstoupila jste někdy kolposkopii?
Kolposkopie: výsledky a abnormální nálezy
Než opustíte ordinaci svého gynekologa, zeptejte se, kdy můžete očekávat výsledky. Požádejte také o telefonní číslo, na které můžete zavolat v případě, že vás ve stanovené době nikdo nekontaktuje.
Výsledky kolposkopie a cervikální biopsie určí, zda potřebujete podstoupit další vyšetření a případnou léčbu. Přibližně 40 % výsledků kolposkopie nevykazuje abnormální výsledky.
Mírné abnormality mohou samy odeznít, proto se zpravidla provádí nejprve opakovaná cytologie. V případě pokročilejších změn bude pravděpodobně nutná léčba, která může zahrnovat následující zákroky:
- Kuželová biopsie: z vašeho děložního čípku je odebrán vzorek tkáně ve tvaru kužele, který obsahuje abnormální buňky.
- Elektrochirurgická excize smyčky (LEEP): elektricky napájená drátěná smyčka zničí jakékoli abnormální buňky.
- Kryoterapie: studené chemikálie, jako je kapalný dusík, zničí jakékoli abnormální buňky.
- Laserová operace: všechny abnormální buňky ničí laserový paprsek.
Ve vážnějších případech může být nezbytná operace k odstranění celé dělohy zvaná hysterektomie. V takovém případě se zeptejte svého lékaře na jakékoli následné testování, které je potřeba podstoupit po operaci. [17, 18, 19]
Zdroje: nzip.cz, nemfm.cz, gynprenatal.cz, myhealth.alberta.ca, zdravi.euro.cz, konizace.info, stefajir.cz, hopkinsmedicine.org, my.clevelandclinic.org, www.mayoclinic.org