Dospívající Američané nepoužívají při sexu pravidelně kondom a vystavují se tak riziku pohlavně přenosných nemocí. K tomuto závěru došla nezisková organizace Dětské trendy ve zprávě vydané v pondělí ve Washingtonu.
Mezi sexuálně aktivní mládeží od 15 do 19 let vždy používá prezervativy 47 procent chlapců, zatímco tuto ochrannou metodu uvedlo v rozsáhlém průzkumu jen 28 procent dívek. Sexuální zkušenost přiznalo podle studie 46 procent mladých lidí této věkové skupiny.
Používání kondomu poněkud klesá s rostoucím věkem a vážností partnerského vztahu. Při prvním pohlavním styku sáhne mládež po této pomůcce častěji, především z obavy před nechtěným těhotenstvím a možnou nákazou. Ale s větší sexuální zkušeností jsou partneři více náchylní přejít na jinou metodu.
Rozdíl v četnosti používání kondomu, kterou uvedli na jedné straně chlapci a na druhé straně děvčata, vysvětluje Amber Madisonová, dvaadvacetiletá autorka sexuálního průvodce pro dívky Hooking Up: A Girl's All-Out Guide to Sex and Sexuality, vážností vztahu. Mladí muži mají podle ní více náhodných známostí na jednu noc, kdy zpravidla používají kondom, zatímco u dívek tomu tak nebývá.
Úsilí vést mládež k používání antikoncepce přineslo podle studie své ovoce v podobě snížení počtu těhotenství dívek do 19 let. Zatímco před patnácti lety na každý tisíc narozených dětí připadlo v USA 62 mladistvých matek, v roce 2004 se tento poměr snížil na 41. Zhruba osm z deseti takových těhotenství je nezamýšlených.
Američtí odborníci vyzývají sexuálně aktivní mládež, aby se nespoléhala jen na jednu antikoncepční metodu, ale kombinovala například kondomy s hormonálními přípravky. Prezervativy jsou nástrojem proti chorobám, antikoncepční pilulky pak zvyšují ochranu před nechtěným početím.
„Většina metod není stoprocentně účinná. Když je zdvojíte, dramaticky účinnost zvýšíte,“ radí mládeži v tisku ředitelka Národní kampaně pro prevenci těhotenství dospívajících dívek Sarah Brownová.
ČTK