Slezské divadlo, Slezské zemské muzeum, Slezská univerzita a Slezská nemocnice. Názvy všech těchto institucí jsou tradiční a vyjadřují hrdost obyvatelstva na svůj původ. Rovněž odkazují na historickou skutečnost, že Opava bývala hlavním městem Slezska.
Kraj se ovšem v současnosti rozmýšlí nad tím, že jedné z organizací její uctívaný a respektovaný název vezme a dá jí bez ohledu na názory veřejnosti a tamních zaměstnanců svou vlastní nálepku. Ze Slezské nemocnice, kde je krajský úřad zřizovatelem, by rád učinil Krajskou nemocnici Opava. V těchto dnech nám přišel dokonce kvůli tématu rozhořčený email, ve kterém si jeho pisatel nebere servítky: „Dokážu si představit, že cena změn veškerých názvů na cedulích, razítkách, dokumentech a podobně půjde do statisíců! Kam tedy bude směřovat kvalita péče o pacienty? Na platy není, ale na cedule ano?“
Řediteli nemocnice by přejmenování nevadilo
Ředitel Slezské nemocnice v Opavě Ladislav Václavec informaci o přejmenování oficiálně potvrdil. A v zásadě proti této myšlence nemá žádné výhrady. „Jedná se o návrh krajského úřadu, který by měl odrážet, že se jedná o zařízení krajské. Toto rozhodnutí se netýká pouze Slezské nemocnice, ale všech šesti nemocnic v Moravskoslezském kraji, jejichž zřizovatelem je právě kraj,“ uvedl Ladislav Václavec.
Ředitel nemocnice poté dodal, že v návrhu stojí, že by k přejmenování mělo dojít skutečně k datu 1. ledna 2015. Podle něj je ale vše ve fázi příprav a nic není rozhodnuto. „Samozřejmě je to teprve ve fázi návrhu, protože by muselo dojít k přepisu v obchodním rejstříku a na všech náležitostech od razítka po cedule. Za předpokladu, že by se tak stalo, počítáme s tím, že kraj poskytne na náklady spojené s přejmenováním prostředky,“ uvádí na pravou míru tvrzení, že by kvůli přejmenování měli trpět zaměstnanci nebo že by mělo dojít dokonce k propouštění.
„Plně respektuji, že má kraj na to právo, a mi osobně by se přejmenování i líbilo,“ vyjadřuje hlava Slezské nemocnice svůj osobní postoj.
Byť by se kvůli přejmenování propouštět v žádném případě nemělo, nijak ředitel nepopřel, že v tuto chvíli dochází k auditu. „Audit v tuto chvíli probíhá, a jak to většinou u auditů bývá, monitoruje, kolik je v nemocnici zaměstnanců, jaká je jejich vytíženost, a nabízí řešení, jak zefektivnit práci a ušetřit. Každý audit má výsledek, nad kterým se vedení musí zamyslet,“ říká Václavec s tím, že se výsledky teprve zpracovávají a na toto téma by se měla v příštím týdnu uskutečnit schůze. „Jde opravdu o to zefektivnit péči o pacienty a zjistit, kolik pracovních sil je na pracovištích a jak jsou využívány,“ uzavírá ředitel opavské nemocnice.
Co na změnu říkají zaměstnanci nemocnice?
V emailu čtenáře se mimo jiné poukazuje na to, že s přejmenováním mají problém samotní zaměstnanci nemocnice. Jen se obávají veřejně vystoupit ze strachu o práci. Ombudsmanka Slezské nemocnice v Opavě Lenka Hanková ale uvedla, že doposud žádnou oficiální stížnost neobdržela.
„Jestli nemocnici přejmenovat, nebo ne, je na zvážení. Chápu rozhodnutí kraje řídit nemocnice jednotně. Osobně si ale myslím, že se lidé budou přejmenování bránit. Naši zaměstnanci se na to podle mne budou dívat z pohledu, jestli se pro ně něco vnitřně změní,“ domnívá se ombudsmanka. „Osobně bych byla pro to zachovat název Slezská nemocnice, a že je krajská, dát třeba pod čáru. Je to přece jen o prestiži města, které si zakládá na tom, že je slezskou metropolí. Jednání, kde by se nás někdo ptal na názor, ale doposud neproběhlo,“ dodává Lenka Hanková.
Rozhodujícím faktorem v celé věci bude pochopitelně zejména krajský úřad. Ten se však zatím k tématu staví v roli pověstného mrtvého brouka. „Existuje zde zmíněný návrh, ale zatím nebylo nic rozhodnuto. Oficiálně nebyl návrh potvrzen ani zamítnut. Je možné, že k realizaci třeba ani nikdy nedojde,“ konstatuje tisková mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Petra Špornová.
Dle několikrát zmíněného emailu, který nám přišel do redakce, se celý projekt pečlivě tutlal před veřejností, protože úředníci nebyli natolik naivní, aby si nebyli vědomi nevole ze strany obyčejných lidí. Uvidí se tedy, jak návrh dopadne, když se už o něm nyní bude vědět.