Konec výmluvám z tělocviku. Zájem má vzbudit projekt olympioniků

17. 9. 2012 7:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Místo aby si alespoň dvakrát týdně protáhli tělo, nosí si omluvenky s výmluvami na nemoc. Dětí, pro které je sport místo adrenalinového koníčku nepřítelem, přibývá – dnes je pohyb zcela cizí jednomu z pěti malých Čechů. Inspiraci přitom nenacházejí ani u rodičů, kteří na tom nebývají o nic lépe.


Jak by měl takový ideální sportovní rozvrh vypadat? Podle odborníků bychom se měli hýbat alespoň třikrát týdně po dobu hodiny a půl až dvou hodin. To ovšem splňuje pouze 18 procent lidí.
Situaci chce změnit projekt nazvaný Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Ten se snaží vybojovat zpět místo pro sport v rozvrhu dětí i dospělých.

„Spolupracujeme s více než tisíci školami po celém Česku. Sledujeme, jak probíhají hodiny tělesné výchovy, ale situace se v posledních letech horší. Stále více dětí nosí omluvenky a necvičí, další nejsou schopny ani základních cviků. Učitelé pak nemají nejmenší snahu postavit hodiny tělocviku tak, aby děti bavily,” říká Robert Změlík, československý olympijský vítěz v desetiboji a autor projektu OVOV. Díky sportu přitom získáváme nejen dobrou kondičku, ale i lepší náladu.

Při pohybu se do těla uvolňují hormony, které zlepšují práci mozku a paměti. Povzbuzuje také tvorbu endorfinů, pověstných hormonů štěstí, a díky většímu průtoku krve mozkem dokážeme rychleji reagovat. „Možnost navázat nová přátelství je další důvod, proč chceme vrátit děti ke sportu,” vysvětluje Robert Změlík, který na projektu spolupracuje s Romanem Šebrlem.

„Program se zaměřuje na pohybovou všestrannost, neklade nároky na speciální pomůcky a sportoviště. Každý přihlášený může trénovat sám i v rámci družstva. V případě škol se cvičí v deseti disciplínách – nejčastěji v rámci hodin tělesné výchovy. Díky hodnoticím tabulkám v záznamové knížce OVOV má každý účastník přehled o své fyzické kondici a pokroku, kterého během účasti na projektu dosáhl,“ popisuje Robert Změlík s tím, že v rámci tělocviku lze podle projektu i klasifikovat žáky.

OVOV je nyní jednou z mála akcí, která se snaží vzbudit v dětech zájem o sport. Zapadá i do snah ministerstva zdravotnictví směřovat společnost ke zdravému životnímu stylu.

„Děti jsou za své výkony odměňovány medailemi. Každý rok na jaře se účastní okresních a krajských kol, během kterých se kvalifikují na republikové finále v Praze. To máme právě před sebou, uskuteční se 21. a 22. září,“ dodává Robert Změlík.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?