Konečně dohoda. Špitál rozšíří centrum pro léčbu mrtvice

22. 8. 2012 7:16
přidejte názor
Autor: Redakce
Spor mezi krajem a společností Nemos ohledně iktového centra je vyřešený. Neshody ale nezmizely kolem dalších velkých oprav Nemocnice Sokolov.


Jen pár drobností zbývá doladit v chystané dohodě mezi krajskou vládou a firmou Nemos, která si na 20 let pronajala od kraje Nemocnici Sokolov. Pak už nic nebude bránit Nemosu, aby začal s rozšiřováním iktového centra pro léčbu mozkové mrtvice.

Stavba za 18 milionů korun ze soukromých zdrojů je podmínkou, aby ministerstvo zdravotnictví na konci roku nesebralo sokolovské nemocnici statut tohoto specializovaného centra.
Krajská vláda dosud váhala s udělením souhlasu ke stavbě (peníze poskytne Sokolovská uhelná), až tím existenci iktového centra ohrozila. Politici měli souhlas dát v pondělí, ale věc ještě odložili. „Jakmile právní kanceláře dohodu doladí, sejdeme se, schválíme ji, aby se mohlo začít stavět,“ ujistil náměstek hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD).

Podobně to vidí i druhá strana -jednatel Nemosu Michal Soukup. Hrany sporu se aspoň v případě iktového centra už daří obrušovat.

„Během pár dní bychom mohli stavět,“ míní Soukup. Uklidnění napjaté situace přinesl slib Nemosu, že po skončení nájmu nebude firma od kraje žádat zůstatkovou hodnotu investice.

Rozpory ale nezmizely kolem dalších velkých oprav, které ve špitálu Nemos se Sokolovskou uhelnou za zády plánoval. Krajská vláda se obává, že by za dvacet let musela Nemosu vracet desítky a stovky milionů. Manažeři žádají, aby se tedy kraj aspoň držel nájemní smlouvy a posílal na opravy do Sokolova přibližně stejné sumy jako do nemocnic v Karlových Varech a Chebu.

Rada kraje nyní zareagovala a investice do nemocnic zařadila do akčního plánu na roky 2012 až 2015. Pro Cheb to má být celkem 380 milionů korun, pro Sokolov 370 a pro Karlovy Vary 100 milionů. „Je správné investovat do všech tří nemocnic. Musí to ale být podle zákonů. Tedy až po posouzení, jestli jsou opravy porodních a operačních sálů nutné a v jakém rozsahu. A musí proběhnout výběrové řízení,“ řekl hejtman Josef Novotný (ČSSD).

V krajské radě nepanuje shoda. Pro akční plán nezvedl ruku náměstek hejtmana pro majetkové záležitosti Jaroslav Borka. „Nemůžeme slíbit, že peníze budeme rozdělovat mezi Karlovy Vary, Sokolov a Cheb rovnoměrně. Na to já osobně nemohu přistoupit. Sokolovskou nemocnici řídí soukromý subjekt,“ uvedl Borka (KSČM).

Podle Čermáka se nejedná o koaliční nesváry. „Nechceme dělat rozdíly mezi pacienty ze tří okresů. Nemocnice Sokolov je stále majetkem kraje a chceme, aby poskytovala dobrou péči. Musí být schopna konkurovat a potřebuje třeba opravenou porodnici,“ sdělil Čermák.

Zařazení investic do akčního plánu sice jednatel Nemosu Michal Soukup vítá, jde ale podle něho jen o první a pouze nezávazný krok. „Následovat by mělo uzavření dohody. Ale kraj z ní teď vyjmul důležitou podmínku, že bude držet poměr investic 40-30-30 do tří nemocnic. Nevíme proč,“ poznamenal Soukup.

Podle něho se politici sice k rovnoměrnému dělení podpory pro špitály „ústně“ hlásí, ale skutečnost je jiná. „Tím, že investují z veřejných peněz jen do některých nemocnic, nabourávají trh a soutěž. To je hlavní problém,“ dodal Soukup.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?