Toronto - který AIDS způsobuje, rozvojovým zemím. Zdůrazňovala se rovněž nutnost dostupnosti takzvaných generických léků.
„Prevence šíření HIV se vytratila z naší agendy, a dnes na ni tlačí zcela nečekané strany,“ řekl Peter Piot, ředitel Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS). Jde podle něj například o aktivisty, kteří předtím bojovali za levné léky pro nemocné.
Americký herec Richard Gere na konferenci vyzval média celého světa, zvlášť pak televizní stanice a časopisy Hollywoodu a Bollywoodu (indická obdoba Hollywoodu), aby používala své finanční prostředky k preventivním kampaním. Ty by podle něj oslovily lidi především v televizním vysílání. Držitel Oscara poznamenal, že ho k zapojení do boje proti AIDS inspirovali již před lety herečka Elizabeth Taylorová a její blízký přítel Rock Hudson, který zemřel na AIDS v roce 1985.
Na konferenci byla také poprvé v její historii cítit podle Reuters „lehká vůně marihuany“. Aktivisté, kteří zde drogu vystavili, tak chtěli upozornit na její vlastnost tlumit bolest. Kanada je navíc užívání marihuany pro lékařské účely poměrně přátelsky nakloněna.
Šestnáctá mezinárodní konference o získaném syndromu selhání imunity (AIDS), během které budou vědci a další odborníci diskutovat celý týden o způsobech boje proti této zatím neléčitelné nemoci, začala v Kanadě v noci na neděli.
Na konferenci v tento den promluvil jeden z nejzanícenějších stoupenců boje proti této nemoci, zakladatel Microsoftu Bill Gates, který již na boj proti AIDS/HIV věnoval stovky milionů dolarů. Řekl mimo jiné, že se pokusí najít dobré prevenční programy zaměřené na ženy. Součástí těchto programů by měl být i vývoj speciálních gelů nebo krémů, jež by uměly zabránit přenosu viru.
Podle Světové zdravotnické organizace je virem HIV nakaženo ve světě 34 milionů dospělých, z toho 17,3 milionu žen.
Nejnovější statistiky ukazují, že v celosvětovém měřítku počet nakažených každoročně stoupá. Jen loni se nakazily přes čtyři miliony osob, a celkový počet nemocných tak vzrostl na téměř 39 milionů lidí. Vhodné péče se přitom dostává v rozvojových zemích jen pětině nemocných.
Piot připomněl, že řešení problému prevence se stejně neobejde bez toho, aby se v některém směru nenarazilo na sex nebo léky. Americká poslankyně Barbara Leeová v této souvislosti podotkla, že vláda prezidenta George Bushe bude možná muset přehodnotit svou politiku vyzývající k sexuální zdrženlivosti coby nejlepší prevenci AIDS.
Léčba AIDS je s novými léky stále dražší, varovala na konferenci organizace Lékaři bez hranic (MSF). Když pacienti užijí jeden lék, virus v těle si na něj zvykne a nemocný musí dostat nový přípravek. Ten může být až sedmkrát dražší.
ČTK