Už před deseti dny schválily úřady použití experimentálního přípravku mAb114. Ten byl dosud podán deseti pacientům a podle ministerstva zdravotnictví jsou v dobrém stavu. Přípravek Remdesivir vyráběný americkou společností Gilead Sciences byl v úterý podán pacientovi ve městě Beni, dodalo ministerstvo.
Úřady vyhlásily v provincii Severní Kivu epidemii eboly 1. srpna, nákaza se následně rozšířila i do sousední provincie Ituri. U 32 obětí byla krvácivá horečka prokázána jako příčina smrti.
Na ebolu, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976, stále neexistuje definitivně schválený lék. Virus způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na něj může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu.
Aktuální epidemie je v dějinách Konga již desátou, avšak první v konfliktní zóně. V důsledku působení několika ozbrojených skupin žije v Severním Kivu přes milion lidí mimo svůj domov.
Předchozí epidemii eboly překonalo Kongo teprve v červenci. Tehdy si nemoc na severozápadě Konga vyžádala 54 životů. Zastavit nákazu se podařilo díky rychlému nasazení experimentální vakcíny firmy Merck. Ve městech provincií Severní Kivu a Ituri dostalo od 8. srpna očkování proti ebole přes 1600 lidí, uvedlo konžské ministerstvo zdravotnictví.