Konkurenci ve zdravotnictví nechci. Ničemu nepomůže

12. 8. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Milada Emmerová, nová ministryně zdravotnictví, doporučuje Národní zdravotní službu, která zajistí všem rovný přístup k péči. Dnes dostává možnost uskutečnit dlouho promýšlený záměr, o kterém říká: "Zatím je to spíš filozofické zadání, které potřebuje řádně rozpracovat..."


Ministryně zdravotnictví odmítá pokusy zavést ve zdravotnictví regulovaný trh, jak doporučoval její předchůdce Jozef Kubinyi. Vrací se k plánu Marie Součkové posílit roli státních úřadů, její snaha zestátnit systém je ještě radikálnější.

Dnes dostává možnost uskutečnit dlouho promýšlený záměr, o kterém říká: „Zatím je to spíš filozofické zadání, které potřebuje řádně rozpracovat. Mělo by být vzorem pro tvorbu klíčových zákonů, hlavně o zdravotnickém zařízení a o zdravotní péči.“

hn: Ve sněmovně je zákon o zdravotním pojištění. Podpoříte verzi ministryně Součkové?

Zdravotní výbor bude o návrhu jednat počátkem září. Je třeba udělat některé doplňky.

hn: Konflikt byl v tom, kdo má rozhodovat o smlouvách se zdravotnickým zařízením. Souhlasíte s názorem vaší předchůdkyně, že nebudou rozhodovat pojišťovny, které platí, ale poslední slovo bude mít kraj nebo stát?

Pojišťovna by neměla být tím, kdo reguluje dostupnost a kvalitu péče. Nechci pojišťovnu degradovat na zprostředkovatele financí, ale zdravotní péči garantuje stát.

hn: Může vláda rozhodovat o síti zdravotnických zařízení, když většina nemocnic patří krajům, které nejsou ovládány ČSSD?

To je pravda. Ale v Plzeňském kraji, odkud pocházím, tam je počet nemocnic tak nízko, že se nemůže omezovat vůbec nic. Osobně považuji místní nemocnice za světélka na mapě, kde občan má dostupnou zdravotní péči v zimě i v létě a v nepřetržitém provozu. Lékař místní nemocnice může pacienta vyléčit, protože k tomu stačí odborné a přístrojové kapacity, anebo ho pošle do okresní, případně fakultní nebo krajské nemocnice.

hn: Podobně popisuje vizi krajského zdravotnictví středočeský hejtman Petr Bendl. V kraji by chtěl čtyři velké nemocnice, v dalších městech budou jen interna a chirurgie. Speciální případy půjdou do Prahy. Tak to myslíte?

Nečetla jsem jeho koncepci, ale zřejmě jde o stejnou myšlenku.

hn: VZP očekává koncem roku ztrátu podobnou jako loni, do dluhů se vracejí i nemocnice. Jak budete další finanční krizi řešit?

Nechci se VZP nijak dotknout, jenom chci říct, že když nemám peníze, nekupuji nové a nové věci. Dozvěděla jsem se, že za 18 měsíců bylo uzavřeno dalších 4000 nových smluv, šlo například o zakoupení nových přístrojů. To není možné.

hn: Co uděláte s dluhem, který se očekává koncem roku?

To nemůžu teď říct, nejsem na ministerstvu ani týden.

hn: Za plýtvání kritizoval ředitelku VZP Musílkovou váš předchůdce Kubinyi. Čeká nás další konflikt?

Chyba je v tom, jak je nastavený systém. Dokud nedojde k systémovým změnám, tak bych tyto věci nechtěla personifikovat. Kdyby tam byl místo ředitelky Musílkové kdokoliv jiný a měl vládnout chybně nastaveným systémem, tak možná dopadne stejně.

Nelíbí se mi, jak je nastaven celý systém financování, ani snahy o regulaci za ministra Stráského nepřinesly mnoho užitečného. Spásou není ani systém DRG.

hn: Vaši předchůdci doporučovali jako systémovou změnu systém DRG, který zdravotníkům přiděluje peníze podle vyléčených diagnóz. Budete pokračovat?

V Maďarsku experiment s DRG zastavili. Souvisí to s morálkou společnosti. Může se stát, že se opět budou nápadně často objevovat diagnózy, které zajistí lékařům vyšší příjem. Základní financování by se mělo ubírat jiným směrem.

hn: Kdo by měl regulovat zdravotní pojišťovny? Stínový ministr za ODS Julínek doporučuje trh, Milan Šilhan z ČSSD prosazuje Národní zdravotní službu. Kdo má pravdu?

Konkurenci ve zdravotnictví prostě nechci. Ničemu nepomůže Doktor Šilhan prostudoval zdravotnické systémy v různých státech a v názoru na Národní zdravotní službu bych mu věřila. Na druhé straně je teoretik a změna systému měla být předmětem diskuse zejména ředitelů velkých nemocnic, ale i těch malých.

hn: Když budete rozhodovat o lékové politice, nebudete svázána tím, že váš syn pracuje v největší zdejší farmaceutické společnosti Zentiva?

To je obligátní otázka. Po funkci jsem netoužila, a panu premiérovi, když mě oslovil, jsem se bránila různými důvody. Kdybych věděla, že nejpádnější je Zentiva, tak bych ho použila.

hn: Když jste funkci nechtěla, proč jste ji prostě neodmítla?

Kdysi jsem dnešnímu premiérovi řekla, že bych na ministerstvo nechtěla s výjimkou, kdyby on byl předseda vlády. Když mi výrok připomněl, tak jsem si řekla, že už nemůžu teď říkat ne za každou cenu.

Josef Pravec, Petr Holub, Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?