Kontrola ve VZP přinesla závažná podezření

4. 9. 2012 7:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministerstvo zdravotnictví má podezření, že ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) mohl být spáchán trestný čin v souvislosti se systémem elektronických zdravotních knížek IZIP. Škoda přesahuje 450 milionů korun. Vyplynulo to z dosud neukončené kontroly ve VZP. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Případ ráno předal Nejvyššímu státnímu zastupitelství, informoval premiéra. VZP a její správní rada nebyly o nálezech informovány.


„Dnešní vystoupení pana ministra považujeme zejména ve smyslu mediálním za velmi nestandardní. S průběžnými výsledky kontroly VZP seznámena nebyla a vzhledem k tomu, že nevíme, jaké informace postoupilo ministerstvo státnímu zastupitelství, nemůžeme záležitost více komentovat,“ řekl včera mluvčí VZP Jiří Rod.

Příprava pro odvolání Pavla Horáka?

Člen správní rady VZP za ČSSD Michal Sojka řekl, že ani správní rada nedostala o zjištěních kontroly žádné informace, přestože minulý týden zasedala. Také on označil Hegerův postup za nestandardní a jeho dnešní brífink za divadlo, které má sloužit k odvolání ředitele VZP Pavla Horáka.

Na ředitele VZP prý chce Heger shodit vinu za svůj postoj k IZIP, když souhlasil, aby VZP nakoupila další akcie IZIP a poté na jeho pokyn správní rada rozhodla, že smlouvy s IZIP vypoví. „Ministerstvo nás dostalo na pokraj arbitráže se švýcarskou firmou, najednou se bere jako překvapení, že IZIP byl nevýhodný,“ řekl Sojka.

O nevýhodnosti IZIP se podle něj ví už roky. První trestní oznámení podávalo ministerstvo v roce 2006, dal ho na příkaz tehdejšího ministra Davida Ratha náměstek Vladimír Dryml.

Problematické smluvní vztahy s IZIP

Při kontrole ve VZP se ministerstvo zaměřilo na hospodaření. Přezkoumávalo smluvní vztahy mezi pojišťovnou a firmou IZIP, která pro VZP provozuje elektronické zdravotní knížky. Projekt sklízí kritiku z různých stran i důvodů. VZP za něj za deset let dala 1,8 miliardy korun s DPH.

Heger se na ukončení dohodl s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Správní rada VZP pak řediteli Horákovi uložila, ať smlouvy do pololetí vypoví. Vyprší na konci roku. Menšinový vlastník, kterým je švýcarská společnost eHI eHealth International, se ale snaží rozhodnutí zvrátit. V krajním případě je připravena i k arbitráži.

Heger uvedl, že se kvůli podezření na trestné činy ve VZP obrátil na Nejvyšší státní zastupitelství. Zaslal mu zjištěné skutečnosti i materiály o dosavadním průběhu kontroly. O případu informoval premiéra Petra Nečase (ODS) a vicepremiérku Karolínu Peake (LIDEM).

Nejvyšší státní zastupitelství podle své mluvčí Heleny Markusové včera ráno podnět od ministerstva obdrželo. Nyní zkoumá, komu by měl případ věcně a místně příslušet. Po prostudování ho zašle příslušnému státnímu zastupitelství. „Věc však budeme nadále sledovat,“ uvedla Markusová.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?