Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s tím, že se na ministerstvu sejdou na koordinační schůzce krajští hygienici a zástupci všech letišť, aby postup doladili.
Závazné opatření k dalšímu postupu vydá hlavní hygienik ČR s účinností od úterka, kdo z cestujícím by se jím odmítl řídit, hrozí mu finanční postih, upozornil ministr. Cestující pobývající v ohrožených zemích západní Afriky v intervalu do 42 dnů, což je dvojnásobek inkubační doby eboly, se budou muset na pražském letišti podrobit vyšetření na stanovišti epidemiologické služby. Bude jim změřena teplota a epidemiolog zapíše, kde se v následujících dnech budou pohybovat a eviduje jejich kontakty, aby je v případě rizika onemocnění bylo možno rychle vyhledat. Na kartách budou muset lidé uvést vedle místa pobytu i plánovanou dobu opuštění ČR.
Na ostatních mezinárodních letištích bude organizován pouze sběr příletových karet, které budou denně předávány příslušným krajským hygienickým stanicím, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. V případě, že krajské hygienické stanice narazí na pasažéra, který se v posledních 42 dnech pohyboval v zemích západní Afriky, navštíví ho, vyšetří a provedou pohovor stejný jako u cestujících na Letišti Václava Havla v Praze.
„Cíl je jednoznačný, získat jasný přehled o rizikových pasažérech, jejich kontaktech, a kdyby u nich propukly jakékoli příznaky eboly, aby mohli kontaktovat epidemiology a byli rychle umístěni do karantény či přímo do léčebného zařízení,“ řekl ministr s tím, že cestujících vnitrostátních letů se kontroly netýkají.
Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta doplnil, že šíření nakažlivé nemoci je ze zákona trestné. Zákon nahlíží na člověka, který pobýval v ohnisku nákazy, jako na osobu z nákazy podezřelou. I když hrozí těm, kdo by se odmítli podrobit vyšetření, finanční pokuta, ministr předpokládá, že všichni příletové karty vyplní už v letadle, takže všichni rizikoví pasažéři budou už z letadla odesíláni k epidemiologickému vyšetření.
„Na straně druhé nepředpokládám, že lidé, kteří budou mít nějakou míru rizika a jsou si toho vědomi, by se vyhýbali možnosti, aby jim byla včas poskytnuta adekvátní lékařská péče,“ dodal ministr.
Zpřísnění kontrol na letištích kvůli epidemii eboly schválila ve středu bezpečnostní rada státu. Rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku, které by mohlo sloužit jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou. V Česku bylo několik případů podezření na tuto nebezpečnou nákazu, žádné se nepotvrdilo.
Počet zemřelých pacientů s ebolou, většinou v Africe, vzrostl téměř na 4500 lidí, míra úmrtnosti je nyní 70 procent. Světová zdravotnická organizace se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat 5000 až 10.000 nových případů nákazy.