informuje agentura Reuters.
Současné parametry pro určování rizika nejsou spolehlivé
V současné době totiž lékaři odvozují pravděpodobnost rakoviny prostaty v závislosti na věku pacienta, jeho rase nebo onemocnění v rodině.
Souvislost onemocnění s hladinou mužských hormonů, vitaminu D a vápníku prokázaly jen některé studie. Jiné naopak ukazují, že tyto faktory nemají na riziko vzniku onemocnění významnější vliv.
Index kostní hmoty: snadné měření
Průběžné sledování hladiny živin a hormonů je přitom velmi obtížné. Lékaři z Boston University School of Medicine v Massachusetts se proto snažili zjistit, zda existuje korelace mezi vznikem rakoviny a množstvím kostní hmoty. Tyto údaje se totiž získávají mnohem snadněji.
Tým Dr. Yuqinga Zhanga sledoval celkem 1012 mužů bílé pleti po dobu asi 30 let. Nikdo z pozorovaných mužů na začátku studie rakovinou prostaty netrpěl. U všech byl přitom změřen index kostní hmoty.
Množství kostní hmoty se měří snadněji než hladina živin nebo hormonů. |
V průběhu výzkumu byla rakovina prostaty diagnostikována u 100 mužů. Výzkumníci zjistili, že u osob s nejvyšším množstvím kostní hmoty byla mnohem větší pravděpodobnost rakoviny prostaty než u mužů, kteří měli kostní hmoty nejméně.
Autoři studie naznačují, že index kostní hmoty u mužů by mohl v budoucnu pomoci snadněji určovat pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty.
Jak američtí výzkumníci dodávají, příčiny vztahu mezi váhou kostí a vznikem onemocnění, však zatím nejsou zcela jasné.
Související odkazy:
The American Journal of Medicine 2002; 113:734-739
DÁLE ČTĚTE: Benigní hyperplazie prostaty etiologie a farmakoterapie V léčbě rakoviny jsou lékaři stále úspěšnější |
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 19.2. 2003