Nevíte si rady s koupáním miminka? Poradíme vám, jak správně postupovat

27. 3. 2020 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce

S narozením vašeho miminka přichází i spousta povinností a hygienických zásad, které je třeba dodržovat, a jednou z nich je právě koupání miminka. Pokud si nejste jisti, co vše budete ke koupání potřebovat, či jak správně nebo jak často vaše miminko koupat, podívejte se na naše rady a tipy, které vás zbaví přebytečných starostí.



Co vše připravit na koupání miminka?

Před tím, než vaše miminko začnete koupat, je potřeba si připravit veškeré pomůcky, které budete na jeho mytí potřebovat. Tím se totiž vyhnete potřebě se od vaší ratolesti kamkoliv vzdálit. Jak jistě víte, při koupání od miminka rozhodně nemůžete jen tak odběhnout.

Dětská vanička je základ

V první řadě je potřeba speciální vanička na koupání miminka, která je důležitá především z hlediska hygieny. Ve vaně, kde se koupou dospělí, se mohou vyskytovat různé bakterie a viry, které by se na malé dítě mohly ve vodě přenést.

Díky malé vaničce navíc použijete na koupání výrazně menší množství vody a nebudete tak zbytečně plýtvat. Kromě vaničky si navíc můžete obstarat speciální lehátko na koupaní, které vám výrazně usnadní práci, jelikož obě vaše ruce tak zůstanou volné a vy budete mít jistotu, že hlavička vašeho potomka zůstane bezpečně nad vodou.

Kyblík na koupání miminka

Malé děti můžete kromě vaničky koupat také ve speciálním dětském kyblíku. Kyblík má široký okraj, který umožní snadnější zacházení s novorozencem. Dalšími výhodami koupání miminka v kyblíku jsou ty, že je dítě potopeno pouze po ramena, voda v něm stydne pomaleji a podle některých rodičů dokonce lépe uvolňuje nadbytečné větry. Při koupání v kyblíku miminko uchopíte do bezpečné pozice klubíčka, následně mu jednou rukou podepíráte bradu a druhou ho omýváte.

Na co všechno nezapomenout?

Mezi další potřebné věci, na které byste rozhodně neměli před koupáním zapomenout, patří osuška, dětské mýdlo, ručník, čistá plena a také oblečení. Vaničku umístěte do vytopeného pokoje zhruba na 22 až 24 stupňů Celsia, aby miminko nenastydlo, a do vaničky nalijte vodu o teplotě 36 až 38 stupňů Celsia, což odpovídá lidské teplotě. K měření teploty se vyrábí speciální teploměry do koupele, takže byste si jeden taktéž měli obstarat.

Jak postupovat při koupání novorozence?

U novorozenců není potřeba používat šampón na vlasy, na tělo však použijte speciální dětské mýdlo. Při mytí začněte u hlavičky, vyhněte se však vytírání nosu a uší, abyste dítěti nepodráždili sliznici, postupujte po zbytku těla a na závěr omyjte intimní partie. Je potřeba věnovat zvláštní pozornost všem záhybům na těle, zejména pak pupíku, který ještě není zcela zahojený. V případě holčiček omyjte intimní partie od předu dozadu, aby se zabránilo přenosu bakterií ze zadečku. Koupání s miminkem ve vaně je poté možné až tak od 3 až 4 měsíců.

Kdy a jak často miminko koupat?

V současné době se nedoporučuje miminka koupat každý den, jelikož jejich pokožka je velmi citlivá a příliš časté koupání narušuje její ochranný film, což vede ke zvýšené náchylnosti k nemocem a alergiím. Ideální je tedy vaši ratolest vykoupat ve vaničce jednou za dva až tři dny. Doba koupele se doporučuje kolem 5 minut, maximálně však 10.

Pokud jde o denní dobu koupání, nejvhodnější je večer, případně podvečer, jelikož koupel miminko uklidní a připraví na spánek. Z toho důvodu je ideální načasovat si koupání zhruba hodinu před tím, než vaši ratolest budete ukládat ke spánku.

Nezapomeňte na péči mimo koupání

Udržovat vaše miminko čisté je ovšem potřeba každý den, tedy i ve dnech, kdy se koupel nekoná, jelikož dětská pokožka vyžaduje zvýšenou péči. K očistění vaší ratolesti použijte například bavlněnou tkaninu nebo vatové tampony, ty můžete navíc navlhčit dětským olejíčkem. Pozornost opět věnujte především kožním záhybům, abyste předešli případným opruzeninám.

Když je miminko vykoupané

Čistou a omytou ratolest položte na měkkou a teplou podložku a následně ji jemně osušte ručníkem, nikoli třením, ale pouhým přiložením. Miminko můžete položit přímo na speciální přebalovací podložku a na škodu není ani nahřívací dětská osuška. Suché miminko následně nezapomeňte potřít dětským krémem nebo olejíčkem pro důslednější péči o dětskou pokožku. Nakonec už stačí jen dát plenku, převléct do pyžámka a poté nakrmit.

Koupání miminka v bazénu

Děti, kterým ještě nebyl ani jeden rok, by se měly koupat v jiné vodě než dospělí, voda by totiž neměla obsahovat chlór ani jiné chemické látky. Miminka by se tedy neměla koupat v běžném plaveckém bazénu. Pro malé děti jsou na bazénech vyhrazena místa ke koupání nejen kvůli malé hloubce vody, ale zejména kvůli omezení chemických přípravků ve vodě. Pokud byste chtěli začít chodit se svou ratolestí do bazénu, neváhejte se obrátit na pediatra, který vám poradí, kdy je správný čas.

Zdroj: doc. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc (in porodnice.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?