Kraj podává ústavní stížnost proti zákonu

19. 9. 2006 8:26
přidejte názor
Autor: Redakce
Spory o středočeské nemocnice roznítilo poslední rozhodnutí kraje podat ústavní stížnost proti zákonu o veřejných neziskových nemocnicích. Včerejšího jednání krajských zastupitelů se zúčastnil i bývalý ministr zdravotnictví David Rath, aby zákon před zastupiteli obhájil...


Během dramatického jednání zastupitelů o zdravotnictví v kraji opustili sociální demokraté jednací místnost

Spory o středočeské nemocnice roznítilo poslední rozhodnutí kraje podat ústavní stížnost proti zákonu o veřejných neziskových nemocnicích. Včerejšího jednání krajských zastupitelů se zúčastnil i bývalý ministr zdravotnictví David Rath, aby zákon před zastupiteli obhájil.

Proti zákonu se staví celá středočeská pravice a ani Rathova pomoc tu sociálním demokratům při hlasování nepomohla, takže kraj stížnost na zákon pošle. „Mám pocit, že zastupitelé zákon ani pořádně nečetli, a pokud budou mít zájem, pak k tomu udělám seminář,“ nabízel Rath.

Názory na systém zdravotnictví se ale v politickém spektru natolik liší, že po vzájemném osočování a skákání si do řeči opustili sociálně demokratičtí zastupitelé jednací místnost. Hejtman Petr Bendl (ODS) hájil prosazení stížnosti.

„Už od prosince tohoto roku hrozí, že kvůli vadám v zákonu může být ohrožena zdravotní péče, stabilita středočeských nemocnic a vyplácení mezd jejich zaměstnancům,“ uvedl Bendl.

Opozici se ale stížnost nelíbí a tvrdí opak. „Klub ČSSD je zásadně proti podání ústavní stížnosti. Zákon zaručuje zdravotní péči pro obyvatele nejen Středočeského kraje,“ řekl předseda Klubu zastupitelů ČSSD Richard Dolejš. Podle vedení kraje například zákon omezuje vlastnická práva kraje vůči nemocnicím, ohrožuje práva obyvatel, když si nebudou moci vybrat svého lékaře, ale bude jim přidělen podle místa bydliště. „Podle právního rozboru by mohl zákon po 180 dnech od účinnosti navodit stav, kdy na nová nezisková zdravotnická zařízení přejdou sice všechna práva a povinnosti původních nemocnic, ale tato nová zařízení nebudou mít platné registrace a nebudou oprávněná poskytovat zdravotní péči,“ informoval Právo mluvčí krajského úřadu Martin Kupka.

Opozice to vše ale odmítá. „To všechno, co hejtman tvrdí, je nesmysl a všechny jeho kroky směřují k privatizaci nemocnic. Snažil jsem se vysvětlit, že to se středočeskými nemocnicemi může dopadnout jako s dopravou v Ústeckém kraji. Jednou si bude moci provozovatel nemocnic dupnout a říci kraji o dotace s tím, že pokud je nedostane, pak nemocnice zavře,“ řekl Právu Rath a klub soc. dem. se k němu přidal.

„Bendl neodpovědně straší veřejnost. Registrace zdravotnických zařízení jsou v kompetenci ministra zdravotnictví a záleží na schopnosti nového ministra Julínka včas situaci vyřešit. Bývalý ministr Rath k tomu podmínky vytvořil,“ tvrdí Dolejš, kterému se nelíbí, že rada kraje zhruba před měsícem vyhlásila výběrové řízení na prodej či pronájem nemocnice Beroun. „Prodej nemocnice v praxi může znamenat zavření lůžkové části, a tím vést k likvidaci nemocnice,“ namítal Dolejš. Podle Bendla a radního odpovědného za zdravotnictví Josefa Kantůrka (ODS) se ovšem berounská nemocnice navzdory finančním subvencím z krajského rozpočtu neustále propadá do ztrát. „Prodej neznamená zrušení nemocnice a kraj přesně stanovuje podmínky a rozsah péče, jaký má zůstat zachován,“ ujistil Kantůrek.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?