Kraj Vysočina chce šetřit na pacientech

12. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Snížení úrovně poskytnutí zdravotní péče se obávají radní na Ledečsku. Kraj Vysočina má totiž v úmyslu snížit do budoucna počet pracovníků ledečské Zdravotnické záchranné služby (ZZS) ze tří osob na dvě...


To se ledečským radním nelíbí.

„Situace na Ledečsku se nedá srovnávat například s městem Havlíčkův Brod. Ledečsko není jen město, ale množství okolních obcí v členitém, někdy špatně sjízdném terénu. Navíc v Ledči pracoviště ZZS nemá už 10 let svého stálého lékaře,“vysvětluje lékařka Edita Richterová z ředitelství ZZS kraje Vysočina v Jihlavě.

Neatraktivní práce Práce u záchranky není příliš atraktivní, je těžké najít doktora, který by chtěl u ZZS pracovat trvale. Proto je tříčlenná posádka potřebná. Nejbližší pracoviště ZZS je buď v Chotěboři nebo Havlíčkově Brodě.

Jestliže v budoucnu dvoučlenná posádka ZZS z Ledečska bude muset odjet s postiženým do nemocnice, mohou nastat velké problémy. Pokud dojde k nehodě nebo až ohrožení života, nejbližší sanitka ZZS se sem dostane tak za 30 minut, přitom limit je 15 minut.

To je nepředstavitelné v situaci, kdy pacientův život závisí na vteřinách. Podle náměstka hejtmana kraje Vysočina Pavla Hájka se o snižování počtu pracovníků ZZS v Ledči zatím diskutuje, ale není vyloučené, že k němu dojde.

„Hlavním důvodem jsou úspory. Provoz jedné posádky ZZS stojí 8,5 milionu korun ročně. I v jiných krajích jsou záchranářské týmy dvoučlenné, jejich počet se zvyšuje jen v nutných případech,“vysvětluje náměstek Hájek.

Lékařka Richterová má ale opačný názor: „Za současné situace na Ledečsku s ohledem na složitý terén a nepřítomnost lékaře by měla být tříčlenná posádka na Ledečsku zachována.“

Město ostře protestuje O záměrech snižovat počet členů posádky ZZS a jejího stěhování do Světlé se ledečská radnice dozvěděla v květnu a okamžitě začala reagovat. Jednala s primářem havlíčkobrodské ZZS, starosty mikroregionu Ledečsko i kraje.

„Starostové mikroregionu protestovali, proto jsem záležitost projednal s náměstkem hejtmana Pavlem Hájkem a krajským radním Jiřím Vondráčkem. Kromě toho jsme s radním Liborem Jouklem ostře vystoupili při červencovém jednání krajského zastupitelstva, protože nesouhlasíme, aby se úspory hledali na periférii kraje, kde je už tak problém s dojezdy a četností zásahů,“vysvětlil starosta Stanislav Vrba.

Při jednání kraje vystoupil i občan, kterému na záchrance zemřel loni otec. Ten nyní organizuje petici pro hejtmana a kontaktoval i místopředsedu poslanecké sněmovny Jana Kasala, který přislíbil pomoc.

„I při velké rychlosti trvá sanitce z Havlíčkova Brodu cesta do Ledče 25 minut, přitom by měla být posádka na místě do 15 minut. První půlhodina je například při infarktech naprosto rozhodující. V rychlejším čase to však posádky nemohou stihnout i vzhledem ke stavu krajských komunikací,“rozčílil se starosta.

Podle úřadníků kraje se zprávy dostaly na radnici z interního materiálů a ve skutečnosti stěhování nehrozí. O počtech členů posádek ZZS se však bude ještě jednat.

Hana Nevolová, Štěpánka Saadouni

Deníky Bohemia

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?