Kraje ruší vliv státu v nemocnicích

31. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Krajská "reforma zdola" převádí nemocnice z příspěvkových organizací na akciové společnosti. Samostatné regiony se tím snaží zabránit státním úřadům, aby mohly ovlivňovat hospodaření nemocnic. Hejtmani se shodují, že vládní zásahy jsou hlavní příčinou nemocničních dluhů...


Zlín/Ostrava/Praha - Další čtyři kraje se přidaly k plánu, kterým se už před volbami v roce 2004 snažilo pět hejtmanů zachránit finanční bilanci nemocnic.

Krajská „reforma zdola“ převádí nemocnice z příspěvkových organizací na akciové společnosti.

Samostatné regiony se tím snaží zabránit státním úřadům, aby mohly ovlivňovat hospodaření nemocnic. Hejtmani se shodují, že vládní zásahy jsou hlavní příčinou nemocničních dluhů.

„Vláda chce od září zvýšit tarifní platy lékařů o osm procent. Jen za čtyři měsíce by to naše nemocnice přišlo na 25 miliónů korun a od vlády žádné peníze nedostaneme,“ vysvětluje základní důvod transformace nemocnic radní zlínského kraje Jaroslav Fuxa. Věří, že mu dnes zastupitelé dají za pravdu a transformaci schválí.

Zlín: Škrtat nebudeme

Podle Fuxy je převod nemocnic na akciové společnosti nutnou podmínkou, aby se hospodaření nemocnic zcela ozdravilo. Kraje převzaly nemocnice počátkem roku 2003 a na Zlínsku se od té doby dva ze čtyř ústavů podařilo oddlužit. „Všechny čtyři ale stále mají vnitřní dluh,“ upozorňuje radní.

Nemocnice ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně podle něho dříve neinvestovaly do nutných oprav, nakupovaly přístroje, jak je napadlo, a navzájem nespolupracovaly. Neexistoval ani systém hodnocení péče.

To chtějí krajští politici zlepšit a zároveň nemocnicím zaručují, že nebudou omezovat provoz. „V každé z nemocnic zůstane zachováno i po transformaci všech 13 základních oborů, dál budou rozvíjet speciální péči,“ slibuje Fuxa.

Zlín nebude následovat jihočeský příklad a nemovitý majetek nebude svěřovat nově založeným akciovkám. Nemocnicím tak zlepší ekonomický výsledek, protože nebudou muset účtovat odpisy.

Opozice má kontrolovat

Ve třech nemocnicích už kraj stihl vyměnit ředitele. Napříště se počítá, že akciovky bude řídit tříčlenné představenstvo - předsedou bude ředitel, dalším členem ekonomický náměstek, třetího nominují lékaři.

Kontrolovat je bude devět členů dozorčí rady, když třetinu nominují zaměstnanci a odbory, zbytek doplní politické strany. Opoziční komunisté a sociální demokraté dostali nabídku, aby se kontroly nemocnic účastnili.

Kraj stihl během tří let investovat 210 miliónů korun. Hlavní novinkou je magnetická rezonance ve zlínské Baťově krajské nemocnici, ve Vsetíně otevírají nový infekční pavilón.

V Uherském Hradišti pomohlo dvacet miliónů od kraje nahradit staré přístroje CT a gama kameru novými. V Kroměříži je od letošního roku detoxikační centrum pro narkomany. „Není to vše, co se nám podařilo v nemocnicích obnovit,“ připomíná zdravotní rada Jaroslav Lux.

Sever: návrat zákona

Nově se rozhodly převést nemocnice na akciovky oba severočeské kraje. Radní Libereckého kraje rozhodovali o změnách včera a budoucnost svých dvou nemocnic v Liberci a České Lípě rázem vidí v příjemných barvách.

„Pokud začnou lépe platit pojišťovny a když se zbavíme negativního vlivu státu, nejsou vyhlídky špatné. Trendy v hospodaření obou nemocnic jsou rok pozitivní a obě mohou být v černých číslech,“ říká tisková mluvčí kraje Linda Futerová.

Ústecký hejtman Jiří Šulc prosadil převod na akciové společnosti už v červnu. Podle něho byl tento krok nezbytný. „Nařízení vlády o platech lékařů nás jen letos bude stát 181 miliónů,“ upozorňuje. Šulc dodává, že nemocnice se ve své současné podobě pohybují za hranicí zákona.

„Podle předpisu bychom například měli účetně odlišovat, kdy naše jídelna dodává jídlo nemocnici a kdy s jídlem obchoduje. Prakticky to není ale možné,“ vysvětluje hejtman.

Zákony se podle něho porušují všude. Nemocnice průběžně vyráběly dluhy, přitom zákon o příspěvkových organizacích říká, že po třech letech ztráty musí ředitel oznámit konkurs. „Nevím o nikom, kdo by to udělal,“ říká Šulc.

Ostrava: Jednotný systém

Už od dubna vzniklo devět akciových společnosti v Moravskoslezském kraji. Zatím jde o „prázdné slupky“, do ledna 2006 ale kraj na ně převede majetek i agendu příspěvkových organizací, které budou zrušeny posledního prosince 2005.

„Nemocnice měly katastrofální hospodářské výsledky, když jsme je převzali. V roce 2003 byla ztráta 318 miliónů,“ vzpomíná náměstek hejtmana Jiří Veverka. Od té doby se podařilo stabilizovat tři z nich - ve Frýdku-Místku, Havířově a Třinci. „Jsou schopni platit závazky,“ dodal.

Veverka doporučuje do budoucna vytvořit jednotnou síť nemocnic, kterou propojí společné plánování a informační systémy. „A to by bez přechodu na akciovky nešlo,“ vysvětluje.

Adéla Čtvrtečková,

Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?