Krajská zdravotní porušila zásadu zákazu diskriminace. Podle ÚOHS měla rozdělit předmět veřejné zakázky na části. „V konečném důsledku mohl zadavatel svým jednáním podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.
Krajská zdravotní požadovala od uchazečů dodávku tří přístrojů, digitálního mamografu, CT přístroje a plicního ventilátoru, včetně souvisejících instalačních a servisních služeb.
Zakázku přidělila společnosti Hospimed, spol. s r.o. ÚOHS se dotázal ostatních dodavatelů, kteří si vyzvedli zadávací dokumentaci, proč nabídku nepodali. Šest z nich odpovědělo, že neměli ve svém portfoliu všechny tři přístroje, a soutěže o zakázku se proto zúčastnit nemohli.
„V případě, kdy je předmět zakázky vymezen příliš široce a zadavatel požaduje plnění, která spolu vzájemně nesouvisí, a současně je zapovězeno plnění částí zakázky, dopouští se zadavatel vůči dodavatelům diskriminačního postupu,“ uvedl Rafaj.
Podle něj šlo o dodávku natolik rozdílných lékařských přístrojů, že neexistovaly žádné objektivní důvody, na jejichž základě bylo nutné nakupovat všechny tři lékařské přístroje dohromady. Vzhledem ke specifičnosti poptávaných přístrojů a jejich rozdílným funkcím zadavateli nic nebránilo v tom, aby rozdělením zakázky na části umožnil účast většímu počtu uchazečů.
Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra dnes ČTK řekl, že společnost připravuje proti pokutě rozklad. „Krajská zdravotní s pokutou nesouhlasí a proti rozhodnutí se odvolá. Je to už několikátý pokus udělit pokutu za tuto zakázku,“ dodal.
Krajskou zdravotní, která spravuje pět velkých nemocnic v Ústeckém kraji, nedostala od ÚOHS pokutu poprvé. Koncem loňského roku měla zaplatit 200.000 korun za chyby v zakázce na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun. Loni na podzim úřad Krajské zdravotní potvrdil také pokutu 700.000 Kč. Důvodem byly chyby v tendru s hodnotou 420 milionů korun na doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů. Případ řeší Krajský soud v Brně.