Důležitá nyní budou také jednání Krajské zdravotní v Praze. Výsledky auditu chtějí představitelé Krajské zdravotní v úterý projednat se zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a ve středu je na programu jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). Ministr už dříve uvedl, že je nutné, aby Krajská zdravotní nemocnici převzala.
Ústecký kraj i Krajská zdravotní převzetí zadlužené nemocnice odmítají, jejich zástupci v prohlášeních opakovaně uvedli, že musí nejen zajistit péči, ale také se chovat s péčí řádného hospodáře. Právě výsledky auditu jsou podle Ústeckého kraje pro další rozhodování o převzetí nemocnice klíčové.
Jediným vlastníkem Lužické nemocnice je město Rumburk, které do ní za posledních 15 let investovalo přes 200 milionů korun. Výkony nemocnice ale v posledních letech klesají a hospodaření společnosti je ztrátové. Na konci května ztráta za loňský a letošní rok přesáhla 70 milionů korun, více než 20 milionů dluží nemocnice pojišťovnám a dalším věřitelům. Zastupitelé města odmítli ztráty uhradit, a zařízení je proto od 16. července v insolvenčním řízení. Péče je zatím zajištěna. Pomoc nabídla před několika dny i Klinika Asklepios v nedalekém německém Sebnitzu, která je v případě potřeby připravena přijmout až 20 pacientů.
Situací kolem rumburské nemocnice se zabývá i policie na základě trestního oznámení, které podala občanská iniciativa Zachraňme nemocnici v Rumburku na zastupitelstvo Ústeckého kraje, společnost Krajská zdravotní a VZP. Důvodem je jejich jednání při vzniku a řešení krizové situace se zdravotní péčí ve Šluknovském výběžku. "Svým dlouhodobým jednáním způsobili závažné ohrožení zdraví a života obyvatel Šluknovského výběžku," řekl ČTK za občanskou iniciativu Martin Horák.