Poslední oficiální údaje za Řecko, o které se tamní statistický úřad opírá, jsou z roku 2011. Tehdy spáchalo sebevraždu 477 osob, z nichž bylo 393 mužů.
V České republice, která je s Řeckem co do počtu obyvatel srovnatelná, si loni vzalo život 1647 lidí. To je téměř o tři stovky víc než v roce 2007, kdy odborníci evidovali vůbec nejméně případů.
Co se Řecka týče, téměř 60 procent obětí mělo potíže s nalezením zaměstnání, byť jen třetina z tohoto počtu byla v oficiálním seznamu nezaměstnaných. Podle policejních údajů přes 16 procent sebevrahů uvedlo v dopise na rozloučenou ekonomické důvody.
Podle řecké nevládní organizace Klimaka, která se snaží lidi od záměru vzít si život odrazovat, počet sebevražd v posledních letech dál narůstal. Přesné údaje ale zatím nejsou k dispozici.
Řecko je letos už šestým rokem v hospodářském útlumu. Sebevraždy páchané lidmi, kteří se kvůli krizi dostali do neřešitelné finanční situace, proto řecká média vnímají jako symbol nejhoršího hospodářského kolapsu od druhé světové války.
Například sebevražda sedmasedmdesátiletého lékárníka, který se loni na jaře zastřelil na aténském náměstí Syntagma (Ústavy) přímo před řeckým parlamentem, přispěla k již tak početným násilným protestům proti vládním úsporným opatřením.