Krizový štáb se s hejtmany a primátorem Prahy sešel v rámci ustavujícího zasedání Asociace krajů ČR, do jejíhož čela byl včera opět zvolen hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).
Koordinovaný postup
Podle jednoho z mluvčích Krizového štábu a výkonného ředitele Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), došlo mezi všemi účastníky k naprosté shodě v negativním hodnocení situace ve vyjednávání mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi o nových smlouvách na příští rok.
Podle nemocnic a šéfů krajů zdravotní pojišťovny při zasílání návrhů smluv nemocnicím nerespektují výsledky jednotlivých vyjednávání v rámci krajů. Obě strany se tedy shodly na nutnosti pokračování v koordinovaném postupu, který spočívá v jediném – nepřistupovat zatím na žádné návrhy smluv od zdravotních pojišťoven.
„Je nutné, aby v této klíčové otázce veřejného zdravotnictví kraje postupovaly koordinovaně, což jsme dnes uskutečněnou videokonferencí také odstartovali,“ zdůraznil před časem postoj krajů Michal Hašek (ČSSD).
Odmítání úhradové vyhlášky 2013
Nemocnice i kraje vyjádřily také společné obavy z aktuální podoby úhradové vyhlášky na rok 2013, kterou již jako celek odmítají a podrobují tvrdé kritice i profesní organizace lékařů.
AČMN v rámci připomínkového řízení k úhradové vyhlášce zaslala ministerstvu zdravotnictví odmítavé stanovisko. Podle propočtů nemocnic by současná podoba vyhlášky vedla k meziročnímu snížení úhrad pro lůžkovou péči o 2–3 %, pro následnou péči o 5 % a pro ambulantní sféru dokonce o 6 %.
„Při očekávané inflaci 3,4 % v roce 2012 a 2,5 % v roce 2013 by úhrady nemocnic odvozené od roku 2011 klesly o více než 10 %. To za předpokladu zachování 100 % výkonnosti nemocnic vůči uvedenému roku. Naopak při vyšším rozsahu poskytnuté péče – například za zrušené či redukované nemocnice – by nárůst úhrad nebyl umožněn,“ uvádí AČMN ve svém tiskovém prohlášení.
Podle AČMN plánovaný pokles neodpovídá situaci ve výběru pojistného, dke se očekává v příštím roce mírný růst.
„Pro snižování úhrad za nemocniční, ale i jinou zdravotní péči, není žádný veřejnosti vysvětlitelný důvod,“ míní Stanislav Fiala a dodává: „AČMN považuje za jediný možný důvod poklesu úhrad pokračování snah o destrukci nemocnic, kterou se Ministerstvu zdravotnictví a zdravotním pojišťovnám nedaří uskutečnit administrativním rušením nemocnic pomocí vypovězených smluv.“
.
Dílčí změny ano, více peněz ne
Zainteresované instituce mohly posílat své připomínky k úhradové vyhlášce pro rok 2013 do 5. prosince. Ministerstvo přitom ústy náměstka pro zdravotní péči Petra Noska deklarovalo, že jisté změny v nastavení úhradové vyhlášky možné jsou.
Její restriktivní charakter však nejspíš zůstane zachován, což je i oficiální politika vlády, resp. ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který restriktivní vyhlášku uvedl hned jako první bod ze svých 14 opatření pro zlepšení financování zdravotnictví.
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.