Krizový štáb zdravotníků žádá víc peněz pro nemocnice

14. 10. 2015 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Zástupci krizového štábu nemocnic a odborů žádají pro příští rok víc peněz pro nemocnice. Tříprocentní přidání, s nímž počítá návrh úhradové vyhlášky, podle nich bude stačit buď jen na stanovené pětiprocentní zvýšení výdělků, nebo na provoz a péči. Na tiskové konferenci to řekli členové štábu.


Navrhují využít část peněz z rezerv zdravotních pojišťoven. Žádají premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a lídry koaličních stran o jednání.

„V českých nemocnicích je nedostatek personálu - nejen lékařů, ale i sester a pomocného personálu. Při dnešních platových podmínkách nechtějí ani nastupovat. Když ekonomika roste a jsou volná místa, spousta sester si hledá uplatnění jinde. Chceme zajistit personální stabilitu nemocnicím,“ řekla šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Zdravotníkům by od ledna měly vzrůst výdělky o pět procent. Stejně se měly zvednout i letos. Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela přidání ale zůstalo jen na papíře, peníze prý nebyly. Nemocnice, které řídí stát či kraje, zvýšit platy musely. V soukromých si pracovníci vždy nepolepšili nebo dostali navíc jen dvě či tři procenta. „Narušení sociálního smíru o dvě tři miliardy za to nestojí, aby zdravotníky takto někdo zkoušel, kolik jich ještě odejde,“ uvedl Engel. Odbory žádaly přidání o deset procent.

Odboráři podotkli, že plat sester na Slovensku se od ledna zvýší v průměru o 200 či 300 eur. Obávají se toho, že slovenské sestry pak české nemocnice opustí a také české sestry by mohly uvažovat o odchodu do ciziny.

Podle Žitníkové je problém v tom, že ve vyhlášce nejsou peníze na platy vyčleněny. Dodala, že nyní má do přidání jít asi 1,8 miliardy, potřeba by byla částka asi 3,5 miliardy.

Krizový štáb, který zastřešuje Asociaci českých a moravských nemocnic, Asociaci krajských nemocnic, zdravotnické a lékařské odbory, svaz pacientů a Národní radu osob se zdravotním postižením, chce o situaci jednat s premiérem a lídry vládních stran. Osloví je dopisem. Ve středu by se návrhem vyhlášky, která stanoví peníze pro nemocnice i další zdravotníky, měl zabývat sněmovní zdravotní výbor. „Jsme připraveni udělat rozhodné kroky, abychom regionální zdravotnictví ubránili. Je to nejefektivnější část našeho zdravotnictví,“ uvedl místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.

Zástupci štábu poukazují na to, že ekonomika roste a vyšší je také výběr zdravotního pojištění. Navrhují peníze pro nemocnice vzít z rezerv pojišťoven. „Každý měsíc se vybere na zdravotním pojištění o miliardu víc než v minulém roce. Tolik peněz ve zdravotnictví tu ještě nikdy nebylo. Měly by se využít a nezůstávat na účtech pojišťoven,“ uvedl Fiala.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?