Krvácení a špinění mimo menstruaci. Na vině může být antikoncepce, pohlavní styk i nádor

2. 3. 2020 0:00
přidejte názor

Špinění mimo menstruaci nebo dokonce krvácení může mnohé ženy snadno vylekat, přesto většinou není důvod se obávat. Špinění bývá často způsobeno hormonální antikoncepcí, ale může znamenat i těhotenství. Krvácení mimo menstruaci bývá zpravidla způsobeno 3 důvody, nelze však vyloučit ani vážnější onemocnění. Víte, které důvody to jsou?Špinění mimo menstruaci

Špiněním je u žen označováno slabé krvácení, které může připomínat začínající menstruační krvácení. Je velmi slabé a na rozdíl od menstruačního krvácení, které má červenou barvu, špinění je nahnědlé barvy. Špinění mimo menstruaci může způsobit hormonální antikoncepce, zejména na začátku nebo při dlouhodobém užívaní v důsledku zvýšené propustnosti cév. Pokud ke špinění před menstruací nebo po ní dochází opakovaně, navštivte svého lékaře, který vás vyšetří a případně předepíše vhodné léky.

Špinění před menstruací: těhotenství nebo planý poplach?

Špinění někdy může být znamením těhotenství, v takovém případě se jedná o tzv. implantační krvácení, ke kterému dochází přibližně 11. až 12. den po ovulaci, konkrétně tedy po oplodnění vajíčka. V průměru trvá pouze 1 až 2 dny. Špinění způsobuje uhnízdění vajíčka v děloze, která je v této době silně překrvena. Pokud se nedostaví následná menstruace, je namístě provést těhotenský test, který vám ukáže, zda je špinění mimo menstruaci způsobeno těhotenstvím, či nikoliv.

Mimomenstruační krvácení

Kromě samotného špinění může u žen docházet ke krvácení mimo dobu očekávané menstruace. Je zcela běžné, že cyklus nemusí být pravidelný a menstruační krvácení se může dostavit před očekávaným termínem nebo později.

Pokud dojde ke krvácení uprostřed cyklu, může být něco v nepořádku. U žen, které berou hormonální antikoncepci, se mimomenstruační krvácení během cyklu obvykle dostaví při vynechání pilulky nebo při zažívacích potížích, kdy nebyla pilulka dostatečně vstřebána. Mimomenstruační krvácení dělíme na 3 typy:

  • Intermenstruační krvácení
  • Postkoitální krvácení
  • Postmenopauzální krvácení

Intermenstruační krvácení

Tento typ krvácení se objevuje uprostřed cyklu. Může být způsoben již zmíněným vynecháním antikoncepce, ale příčinou často bývá také ovulace. V tomto případě hovoříme o ovulačním krvácení, které zpravidla trvá 2 až 4 dny a někdy je doprovázeno silnějšími bolestmi v podbřišku. Pokud je krvácení silné nebo trvá delší dobu, je vhodné vyhledat pomoc svého gynekologa.

Trápila vás v začátku těhotenství bolest prsou?

Postkoitální krvácení

Postkoitální krvácení se dostavuje po pohlavním styku v důsledku slabého poranění zevních rodidel nebo děložního čípku. Pokud by se krvácení po pohlavním styku objevovalo pravidelně, mohlo by se jednat o závažnější onemocnění, jako je například zánět děložního čípku nebo dokonce nádorové onemocnění děložního čípku, z toho důvodu není dobré návštěvu gynekologa odkládat. V případě že žena bere antikoncepci, se může jednat pouze o krvácení z průniku.

Postmenopauzální krvácení

S blížící se menopauzou hladina ženských hormonů v těle klesá, což způsobuje, že přestává docházet k pravidelnému menstruačnímu krvácení. Krátkodobě se ovšem hladina estrogenu může zvýšit a způsobit krvácení, které může mít různou intenzitu a dobu trvání. I v tomto případě je vhodné podstoupit vyšetření k vyloučení vážnějších onemocnění.

Zdroj: gynekologienachod.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?