KSČM opět navrhla zrušení všech zdravotnických poplatků

24. 2. 2014 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Poslanci budou v dohledné době opět projednávat návrh KSČM na zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví. Naposledy Sněmovna zamítla tento požadavek minulý týden.


Lidé nehradí už od ledna po verdiktu Ústavního soudu platby za pobyt v nemocnici. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL je obnovit v nižší sazbě nehodlá. Další poplatky - u lékaře a za recept - chce vláda zrušit od příštího ledna. Zůstat by měly platby za pohotovost.

Komunisté se zasazují o zrušení všech poplatků ve zdravotnictví dlouhodobě. Říkají, že jsou protiústavní a nic neregulují.

„Zrušení poplatků může výrazně ulehčit situaci osobám potřebujícím zdravotní péči ohroženým v současné době také stále trvajícími dopady ekonomické krize a zhoršením jejich sociální situace,“ píšou v důvodové zprávě předkladatelé Soňa Marková a Stanislav Mackovík. Jejich novela zákona o veřejném zdravotním pojištění také předpokládá zavedení ročního limitu 2500 korun na doplatky za částečně hrazené léky.

Stejnou předlohu komunisté neúspěšně navrhovali vložit při minulé sněmovní schůzi do novely upravující takzvanou přeshraniční péči. Poslanci z řad opoziční pravice upozorňovali na to, že konec plateb by znamenal více než pětimiliardový výpadek v systému zdravotního pojištění. Zásadní nesouhlas vyjádřil i nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Zrušení plateb musí podle něho předcházet řádné projednání, rozbor dopadů a návrh kompenzací.

Novela Markové a Mackovíka nyní zamíří k posouzení vládou. Rozhodnou o ní zákonodárci.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?