HAVANA - Kuba vytvoří skupinu lékařů, která bude připravena zasahovat okamžitě na místech postižených přírodními katastrofami po celém světě. Kubánský režim investoval desítky let do zdravotnictví a lékařských studií ohromné množství peněz a lékaře vyváží na pomoc například do afrických či
latinskoamerických zemí, napsala agentura AP.
Kubánské úřady stále čekají na odpověď na svou nabídku vyslat okamžitě skupinu téměř 1600 lékařů do Spojených států, konkrétně do oblastí zasažených hurikánem Katrina.
Lékaři „pokračují ve výcviku v Latinskoamerické lékařské škole a čekají na odpověď, která by měla přijít a možná nikdy nepřijde“, upozornila vláda v prohlášení, které přetiskl deník Granma.
Washington kubánskou nabídku přímo nezamítl, pouze poznamenal, že potřebným už pomáhá dostatek lékařů. Nabídka kubánského vůdce Fidela Castra postavila Bílý dům do nepříjemné situace:
buď přijmout pomoc od země, kterou označuje za „výspu tyranie“ nebo se vystavit obvinění, že dává přednost politice před záchranou životů vlastních lidí. Několik poslanců Kongresu včetně rodilých Kubánců naléhá, aby USA nabídku kubánských lékařů přijaly.
Jiní kubánskoameričtí zákonodárci naopak aplaudují vládě, že na ni nereflektuje. Zmíněná skupina kubánských lékařů by nicméně měla formálně vytvořit organizaci doktorů specializovaných na pomoc v situacích způsobených nejen přírodními katastrofami, ale třeba i při vážných epidemiích, napsala Granma.
Mnozí z kubánských lékařů už mají zkušenosti z praxe v krizích po celém světě včetně loňské prosincové tragédie v jihovýchodní Asii, kterou způsobila přílivová vlna cunami, epidemií cholery v Africe a zničujících povodní na Haiti.
ČTK