„Mě se velmi dotklo vyjádření o černé díře. Myslím si, že to je velmi nefér vůči zdravotníkům. Právě na úkor zdravotníků je naše zdravotnictví efektivní, protože za nesrovnatelně menší peníze, než které vydává Německo nebo Rakousko, mají naši občané srovnatelnou péči,“ uvedl prezident ČLK. Podle něj se za poskytovanou péči nemusí české zdravotnictví stydět.
ČR vydává na zdravotnictví zhruba 7,5 procenta HDP. Průměr EU činí přes devět procent. Německo a Rakousko posílají do systému přes 11 procent.
Kubek míní, že v systému už nejsou zásadní úspory možné a miliardy se v něm nedají najít, jinak by to dopadlo na pacienty. Podle prezidenta ČLK by měl stát vrátit do zdravotnictví to, o co ho připravilo oslabení koruny a zvyšování daně z přidané hodnoty.
Kubek argumentoval také odvody do zdravotního pojištění. Zatímco zaměstnanec na nich podle něj za rok zaplatí kolem 32.000 korun, živnostník kolem 15.000 korun a člověk bez příjmu téměř 13.000 korun, stát za dítě, nezaměstnaného či důchodce odvede zhruba 8000 korun. Přitom takzvaní státní pojištěnci tvoří zhruba 60 procent klientů, uvedl prezident ČLK. „Pokud se toto nenarovná, tak ve zdravotnictví bude stále napětí,“ dodal. Zdůraznil, že nutné je stabilizovat nejen finance, ale i personál. Zmínil úpravu vzdělávání i zvýšení platů.
S označením zdravotnictví za černou díru nesouhlasí ani náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová. „Tvrzení o černé díře se nezakládá na faktech. Do zdravotnictví jde 7,5 procenta HDP, což je ve srovnání s ostatními zeměmi strašně málo,“ řekla dnes. Přiznala však, že ve zdravotnickém systému jsou rezervy. Ministerstvo připravilo nyní seznam asi tří desítek opatření, díky nimž chce zprůhlednit toky peněz a další peníze najít. Plán počítá třeba se zákazem přetahování klientů mezi pojišťovnami, se snížením jejich rezervních fondů, se soustředěním péče do specializovaných center či s aukcemi na nákupy.