To se včera změnilo. Poslanci definitivně schválili nový zákon o VZP, který „nedotknutelnost“ ředitele ukončí. Jenže Kubinyi mezitím změnil názor. O hlavu Musílkové již nestojí.
Když ve čtvrtek poslancům vysvětloval, jaké pozitivní změny podle něj zákon přinese, o možnosti jejího sesazení se nezmínil. Se svým původním nápadem totiž tvrdě narazil - především u opozičních poslanců, ale také u části lékařů.
„Odvolání paní ředitelky navrhovat nebudu. Za poslední měsíce jsem se s ní třikrát čtyřikrát setkal. Říkala, že pokud bude zákon schválen, dostane možnost provést v pojišťovně řadu změn. Počkám, jak se situace vyvine,“ řekl HN Kubinyi.
Spor mezi ministrem a Musílkovou, který se řešil až na půdě Poslanecké sněmovny, tak po dvou měsících vyzněl do ztracena.
„Paní ředitelka se opravdu svého odvolání nebojí, protože k němu nespatřuje důvody,“ tlumočil názor Musílkové mluvčí VZP Jan Suttner.
Začne tvrdá kontrola
Všeobecná zdravotní pojišťovna chystá zásadní změny v hospodaření, které by měly napravit právě i nedostatky, které kritizoval Kubinyi. Tomu se především nelíbilo, že úředníci VZP nekontrolují, zda doktoři léčí efektivně, a že pojišťovna nevypovídá špatné smlouvy.
A přesně na tyto neduhy se chce Musílková podívat. Hodlá například zrušit okresní pobočky. Každý krajský šéf nad sebou bude mít kontrolu z centra, jestli neuzavírá zbytečné a nevýhodné smlouvy.
Posílí se i role revizních lékařů, kteří budou hodnotit kvalitu odvedené péče tak, aby na základě jejich hlášení mohla pojišťovna zrušit smlouvy se špatnými nemocnicemi a lékaři.
Další podrobnosti ale nechce VZP komentovat. Návrhy má na stole zatím správní rada pojišťovny. Detaily Musílková zveřejní až ve chvíli, kdy včera schválený zákon podepíše i prezident.
Malé pojišťovny si pohorší
Novela sice znejistí postavení Musílkové, na druhou stranu na ní VZP vydělá: od roku 2007 až dvě miliardy korun na úkor konkurenčních pojišťoven ročně.
Peníze vybrané na zdravotním pojištění se totiž začnou postupně stoprocentně přerozdělovat těm pojišťovnám, které mají nejdražší klienty. Tedy zejména VZP.
Právě Musílkové pojišťovna má nejvíce starších a nejnákladnějších pacientů. Zatímco VZP stál předloni jeden klient v průměru 13 800 korun ročně, konkurenční oborové pojišťovny jen 11 900 korun.
Menší ústavy ale protestují - na stoprocentní přerozdělení doplatí především jejich pojištěnci a lékaři.
„Pojišťovny nebudou moci nabídnout klientovi výhody. Nebudou si moci konkurovat,“ říká výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
Přestanou se tak pravděpodobně předhánět v doplatcích za brýle nebo v tom, kdo zaplatí jaký ozdravný program dětem.
„Podobné akce se financují z fondu prevence. Na ten ale bude méně peněz,“ tvrdí Gajdáček. „Nepůjde však o radikální změny. Na přerozdělování doplatí ve větší míře lékaři.
V následujících letech nemohou počítat, že jim výrazně narostou úhrady. Například bankovní pojišťovna přijde o miliardu korun, kterou od ní zkrátka nedostanou. To je jednoduchá rovnice.“
Aleš Vojíř, Petr Holub, Hospodářské noviny