Ministr odstupující vlády představil svůj recept na reformu zdravotní péče. Každý občan by měl mít čip, kde budou údaje o jeho stavu.
„Vizi budeme chtít uskutečnit, ať je Jožka Kubinyi ministrem nebo pouze poslancem,“ pronesl náměstek ministra zdravotnictví Jiří Kofránek v patetickém závěru včerejší tiskové konference, kde ministr Kubinyi veřejnosti představil svou zdravotnickou reformu.
Patos měl důvod - i sám ministr považuje za pravděpodobné, že v příští vládě už nebude.
„Systém se zadlužuje už od roku 1994, tomu je třeba zabránit,“ oznámil svůj hlavní záměr Kubinyi. Půjde to podle něho tím, že občan dostane větší možnost rozhodovat, kde se chce léčit. Nemocnice a pojišťovny si budou konkurovat tím, jak kvalitní péči dokážou nabízet, případně zaplatit.
Stát vytvoří nové instituce - Všeobecnou správu pojištění a Národní referenční centrum, které budou zdravotnický trh regulovat. Přitom bude ručit za dostupnost základní péče: fakultní nemocnice zůstanou i nadále pod veřejnou správou, stát znovu začne kontrolovat záchranné služby.
Informační technika
Kubinyiho fascinuje informační technika. Každý z občanů má dostat speciální čipovou kartu, kde o něm budou zaznamenány základní údaje a také to, kolik peněz ho v průběžném roce stály zdravotnické poplatky.
Když překročí určitou hranici, nebude už muset platit. Finanční strop Kubinyi neurčil, je to prý politické rozhodnutí, které čeká na příštího ministra.
Každý občan také bude mít možnost nahlédnout na internet, kde se budou zveřejňovat výsledky péče v jednotlivých nemocnicích, k nahlédnutí by mělo být jejich účetnictví i čekací listy na operace.
Reakce opozice a odborníků
„Nebudeme se k reformě vyjadřovat,“ říká tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner. Právě některé funkce VZP - evidenci zdravotních výkonů a správu pojistného - chce ministr převést na nové státní instituce.
„Aspoň budeme mít méně práce, jen doufám, že nové instituce to budou dělat stejně dobře,“ komentuje opatření Suttner.
„Reformu zhodnotíme, až ji prostudujeme,“ odmítá komentář také poradce ministra financí Tomáš Sedláček, který na tiskové konferenci sledoval Kubinyiho přednášku se spokojeným úsměvem.
Podle Sedláčka se Kubinyiho návrh drží v mantinelech, které stanovili v červnu experti Světové banky. Právě jim Ministerstvo financí pošle materiál k posouzení.
Stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek chválí některá opatření, která mohou zlepšit stav zdravotnických financí. „Jestli ale může taková reforma spravit celý systém, o tom mám vážné pochybnosti,“ dodává.
Upozorňuje, že udržet finance pod kontrolou je obtížný úkol, který se neobejde bez opravdu příkrých zásahů. Například probíhající reforma v Německu zakázala přispívat na zdravotnictví městům i krajům, jejichž zásahy systém prodražovaly.
Kubinyi přitom navrhuje, že vedle státu budou rozhodovat o zápisu zdravotnických zařízení do sítě veřejného pojištění také kraje, pojišťovny pak budou prostě platit.
Obavy, že i navržený systém bude děravý, Kubinyi odmítá. Kraje i stát totiž mohou schválit některá zdravotní zařízení, právo rozhodovat o uzavření smlouvy ale budou mít pouze pojišťovny.
Ministr tvrdí, že po Marii Součkové není už druhým ministrem zdravotnictví, který svou koncepci předkládá proti názoru vedení strany. „Konzultoval jsem s premiérem Špidlou i zdravotnickou komisí.“ V komisi má největší vliv Věněk Šilhán, zastánce opětovného zestátnění resortu. Ale i on prý připustil, že Kubinyiho materiál je dobrým podnětem do další diskuse.
DÁLE ČTĚTE: |
---|
Občanovi Bude mít k dispozici informace o kvalitě léčby, o čekacích dobách v nemocnicích i o financování zdravotnictví. Bude platit poplatky v ambulanci, v nemocnicích, za dopravu a recepty. Naopak se sníží pojistné. Bude možné se připojistit u soukromých pojišťoven. Pojišťovnám Budou si konkurovat tím, na jak kvalitní a lacinou péči dokáží uzavřít smlouvy. Stát je přestane nutit uzavírat smlouvy s nemocnicemi. Státu Bude řídit velké nemocnice. Založí dvě nové instituce: Správu zdravotního pojištění a Národní referenční centrum. Ve spolupráci s odbornými společnostmi stanoví standardy a minimální rozsah péče. Nemocnicím Budou si konkurovat kvalitou péče, za kterou budou placeny podle systému DRG. Změní se na neziskové organizace s novou právní formou. |
Petr Holub, Hospodářské noviny, 23.7.2004