Kudy cesta nevede

20. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Polský ministr zdravotnictví Mariusz Lapinski byl zatím první, komu tam hrozilo, že za své vládní skutky skončí ve vězení. Byl viněn z toho, že ohrozil život a zdraví lidí: tím, že se jim snažil namluvit, že na skvělou lékařskou péči stačí peníze ze současného zdravotního pojištění...


Jinak řečeno, že „bezplatná“ péče je jejich právo a zajistit ji je v možnostech státu.

Ačkoli polské zdravotnictví je na tom hůř než naše (pokud jde o jeho dluhy i o kvalitu medicínské péče), jistou podobnost tu přece jen najdeme.

Posledních šest let se o reformě mluví, ale z gruntu se do ní nikdo nepustil. Polsko tak jako my přešlapuje mezi systémem pojišťoven a státními zásahy. Jedenáct regionálních zdravotních pojišťoven sloučilo před dvěma lety v Národní zdravotní fond - tak, jak chce dnes Milada Emmerová.

Nic užitečného to nepřineslo. Naopak, jeho výdaje stouply o polovinu - zatímco ceny jen o dvacet procent. „Hádám, že půlka z těch peněz byla rozkradena a druhá půlka utracena zbytečně,“ komentují to tamní noviny.

Zároveň se neúnosně prodloužily čekací doby nejen na plánované, ale i na akutní výkony: „Pomalu si začínáme zvykat, že na zasádrování zlomené ruky čekáme týden.“

Lidé proto, navzdory proklamacím o bezplatné péči, často platí hotově nebo se pojišťují u soukromníků. Víc než třetina peněz teče do zdravotnictví jinudy než přes Národní zdravotní fond.

Hana Čápová, Respekt

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?