„Ročně v Česku zemře na rakovinu plic 5300 lidí, na zápal plic 2500 lidí, na chronickou obstrukční plicní nemoc 2000 lidí, na astma 100 lidí a na TBC 50 lidí,“ vyčíslil přednosta kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc profesor Vítězslav Kolek.
Na nemoci dýchacího systému umírá podle něj 19 procent světové populace, počty úmrtí stejně jako počty onemocnění trvale rostou. Problém je podle profesora ve včasném odhalení nemoci. Ve veřejnosti je podle něj malé povědomí o příznacích a prevenci, právě na ně chce upozornit Rok plic.
„Účinnost preventivních programů v ČR je poměrně malá, a co se týče plicních onemocnění, je málo programů, které jsou na ně zaměřeny. Tento dluh hodláme napravit,“ řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.
Má od odborníků návrh na preventivní programy v této oblasti a chce vyjednat se zdravotními pojišťovnami, aby je platily. Připomněla však také zodpovědnost občanů. „Ráda bych apelovala na občany, je důležité nejen to, v jaké kondici je systém zdravotní péče, ale i jako nahlížejí na své zdraví oni,“ zdůraznila.
Kouření nazvala Jurásková jedním z hlavních „nešvarů“, s nímž se snaží zdravotnická veřejnost bojovat. „Ale politické reprezentace s tím mají problém,“ podotkla ministryně s odkazem na to, že rámcovou úmluvu ratifikovalo 169 států a ČR mezi nimi není. Ministerstvo podpoří lepší vybavení pracovišť, která pacienty s plicními obtížemi vyšetřují a léčí.
Ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová doplnila, že nadcházející Světový den bez tabáku 31. května se zaměří především na kuřáctví žen a dívek. Kouření u nich stoupá i pod vlivem marketingových aktivit firem. Z průzkumu vyplynulo, že kouří sedm procent dospívajících dívek a 12 procent dospívajících chlapců, uvedla.