KUTNÁ HORA -
Předpokládá, že výsledek vyjednávání by mohl být znám do konce roku. „Pokud budou podmínky pro město výhodné a pro nemocnici dobré, budeme uvažovat o podepsání smlouvy s Mediterrou,“ dodal Šalátek.
Když jednání neskončí dohodou, bude podle něj město hledat vlastní cestu provozování nemocnice, například formou příspěvkové organizace.
Ze čtyř zájemců o nemocnici zůstaly ve hře původně dva, vedle Mediterry ještě společnost Mediprof. Pokud jednání s Mediterrou nebudou úspěšná, město neuvažuje o tom, že by oslovilo Mediprof, řekl Šalátek.
Od vstupu privátního partnera do nemocnice, který by provozoval více podobných zařízení, si město slibuje, že by mohl dosáhnout výhod při jednáních s dodavateli léků, materiálů a energií.
Privátní partner by mohl rozšířit nabídku lékařských služeb a především by měl zredukovat náklady vytvářející ztrátu.
Kutnohorská nemocnice se v posledních letech dostala do krize a její kumulovaná ztráta dosáhla 68 milionů korun. Loni proto radnice rozhodla zavést v nemocnici takzvané krizové řízení.
Na provoz, částečné oddlužení a na nový informační systém zdravotnického zařízení poskytlo město dotaci téměř 40 milionů korun.
Krizový štáb zahájil rozsáhlou restrukturalizaci nemocnice. Počet zaměstnanců do konce loňského roku postupně klesl z 368 na 319 lidí. Přes řadu úsporných opatření se úroveň péče podařilo zachovat v plném rozsahu a pacientů se to nijak nedotklo.
Nemocnice nyní poskytuje péči ve čtyřech základních oborech, a to v interním, chirurgickém, gynekologicko-porodnickém a dětském.
ČTK