Vyplývá to z pravidelného výzkumu společností HealthCare Institute a Ipsos, jehož se zúčastnilo 68 nemocnic a čtveřice pojišťoven.
„Ředitelé nemocnic si uvědomují rezervy uvnitř svých organizací, nejčastěji uvádějí vzájemnou komunikaci personálu, komunikaci směrem k pacientům, vnímají také rezervy v oblasti zlepšení mzdových podmínek. Ředitelé zdravotních pojišťoven zase vidí v nemocnicích velký potenciál v úsporách výdajů na léky a zdravotnické prostředky, větší efektivitě práce a také v restrukturalizaci skladby lůžek,“ řekl Daniel Vavřina, předseda HealthCare Institute.
Zástupci obou táborů se shodují v tom, že je nutné zefektivnit celý český zdravotnický systém, například uvážlivějším nákupem a financováním nových technologií a specializovaných špičkových pracovišť. U dalších opatření se však někdy rozcházejí.
Podle šéfů nemocnic by systému pomohlo, kdyby vzrostly platby za státní pojištěnce a zároveň by se eliminovalo zneužívání péče. Ředitelé pojišťoven sázejí spíše na změny v rozsahu lůžek a ve struktuře zdravotních služeb a jejich regionálním rozložení. I přes jisté nedostatky a obavy považují obě skupiny tuzemské zdravotnictví za kvalitní.
Většina ředitelů nemocnic a všichni ředitelé pojišťoven se také přiklání k tržnímu principu organizace systému zdravotnictví, tedy vyšší participaci pacientů, možnosti připojištění, rozlišení standardní a nadstandardní péče a zároveň větší konkurenci zdravotních pojišťoven.