ČTK to sdělil epidemiolog a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar.
Předpověď aktivity klíšťat vydávaná meteorology se v květnu a červnu drží téměř stále na nejvyšších stupních. Neobvykle mnoho lidí onemocnělo i na Slovensku. Meziročně stoupl výskyt lymské boreliózy, ta ale na rozdíl od encefalitidy nepřekonává rekordy posledních let.
„Prozatímní letošní čísla, která zahrnují i chladnější měsíce před vrcholem sezóny, zatím naznačují značné zhoršení situace. Dosud rekordní byl rok 2006, kdy se nakazilo přes tisíc lidí. Vysoký počet nemocných jsme zaznamenali také v roce 2011, kdy bylo 861 nákaz a dokonce pět úmrtí,“ uvedl Maďar. Ve statistikách se objevují jen závažnější případy, které zanechávají dlouhodobé následky a zhoršují kvalitu života.
Na počty nákaz má vliv to, kolik nakažených klíšťat je v přírodě. Záleží také na počasí. Sucho a horko aktivitu klíšťat tlumí, mírné teploty a dostatek vlhkosti jim prospívají. „Jde i o to, kolik lidí vyrazí do přírody, na zahrádky či k vodě, kde se s klíšťaty setkají. Rok 2006 byl rekordním rokem proto, že počasí přálo houbařům a do lesů se vydalo množství neočkovaných lidí,“ řekl odborník. Měsícem s nejvyšším počtem nákaz bývá obvykle červenec.
Maďar doporučil ochranu očkováním, v teplých měsících se dá provést ve zrychleném režimu. Po aplikaci první dávky se druhá podá už po dvou týdnech, krátce nato nastupuje ochrana. Po čase se aplikuje třetí dávka, podle věku se pak v rozmezí tří nebo pěti let přeočkovává.
K infekci lymskou boreliózou dochází asi po 24 hodinách od přisátí klíštěte. U klíšťové encefalitidy stačí k nákaze i dvě hodiny. Pokud se přisáté klíště včas odstraní, riziko nákazy klesne.
Klíště je nutno před odstraněním zakápnout dezinfekcí a pak je pinzetou nebo speciálními kleštičkami uchopit co nejblíže k povrchu kůže a pomalu vytáhnout. Místo přisátí je vhodné opět potřít dezinfekcí. Na klíšťata v nižším vývojovém stadiu, nymfy, které jsou veliké asi jako makové zrnko, stačí tamponek namočený v mýdlové vodě a vyviklání.