Kvůli nedostatku lékařů nedostávají postižení dávky

5. 4. 2007 6:58
přidejte názor
Autor: Redakce
Bez sociálních dávek jsou v Karlovarském kraji stovky postižených lidí, kteří tak nemají na platby na sociální péči, například na pečovatelskou službu. Hlavním důvodem je nedostatek posudkových lékařů na úřadech práce, kteří jsou zahrnuti stovkami spisů k přezkoumání zdravotního stavu žadatelů o sociální dávky...


Bez práce jsou kvůli tomu i organizace nabízející sociální služby, takže většina z nich už propustila část zaměstnanců a stojí před krachem.

„Většina nestátních neziskových organizací (NNO) poskytující sociální služby v kraji již propouštěla zaměstnance,“ uvedla předsedkyně Krajské rady humanitárních organizací Pavla Andrejkivová, podle které všechny NNO jedou v krizovém režimu. „V polovině dubna se rozhodne, zda stát přidá NNO peníze, nebo zaniknou,“ dodala.

Podle nového zákona o sociálních službách platného od letošního roku vyplácí namísto České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) dávky obce a města. Jen v Karlových Varech evidují bezmála 1500 žadatelů.

„Šest set žádostí o dávky jsme od začátku roku zaslali na karlovarský ÚP k přezkoumání posudkovým lékařem, ale zatím ani jeden spis se nám nevrátil,“ uvedla mluvčí města Renata Rojovská s tím, že všichni tito žadatelé musejí na dávky čekat.

„Z ČSSZ k nám přešel pouze jeden posudkový lékař z celkových pěti, zatímco práce těchto posudkářů nám bylo převedeno 60 %,“ uvedl zástupce ředitele karlovarského ÚP Jiří Jiránek.

„Z našeho pohledu je situace neřešitelná, ale ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na převodu dalších posudkových lékařů z ČSSZ k nám,“ dodal s tím, že ÚP upozorňovali MPSV na blížící se problémy už na konci minulého roku.

Žádosti se vrší

Žádostmi klientů jsou zavaleni i na chebské radnici. „Z ČSSZ nám bylo k prvnímu lednu převedeno 680 klientů a k tomu přibylo 415 nových žádostí,“ uvedla vedoucí odboru sociální péče a zdravotnictví Anna Doubková s tím, že vyřízení žádostí trvá zhruba dva měsíce.

„Pakliže je klientovi příspěvek přiznán, je mu vyplacen zpětně,“ dodala Doubková.

Sokolovská radnice převzala od ČSSZ 803 žadatelů a další 455 nových žádostí má na stole. „Na ÚP jsme jich poslali 142 a vrátilo se nám jich zatím 81,“ řekla Marcela Varadínková ze sociálního odboru v Sokolově. Sokolovský úřad práce zaměstnává v současné době jednu posudkovou lékařku.

„Přestože smluvně spolupracuje ještě s několika kolegy, jeden lékař je málo,“ uvedl mluvčí Úřadu práce v Sokolově Jaroslav Januš.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?