Ministr ale zároveň zdůraznil, že občanům České republiky aktuálně žádné zdravotní nebezpečí nehrozí.
Ministr se pro tento krok rozhodl po jednání s ministry zdravotnictví členských států Evropské unie v Lucemburku. „V tuto chvíli je naší prioritou prevence. V týmu budou experti na infekční nemoci, bezpečnostní otázky i na problematiku migrace,“ uvedl Němeček.
Největším rizikem je s ohledem na oblasti, odkud uprchlíci přicházejí, tuberkulóza. Migranti mohou teoreticky být také přenašeči nemocí, které se již běžně vyskytují v Evropě, jako je například meningokoková meningitida. Podle ministerstva zdravotnictví se také diskutuje o možnosti importu dětské obrny ze zemí, kde se vyskytuje, jako je Nigérie, Pákistán nebo Afghánistán. Proti této nemoci se ale v Česku povinně očkuje. „Při kumulaci běženců s nízkou úrovní osobní hygieny může pak hrozit epidemický výskyt u lidí umístěných v uprchlických zařízeních,“ doplnil úřad.
Hlavní hygienik Vladimír Valenta na začátku září uvedl, že Česko aktuálně není ohroženo šířením exotických infekčních nemocí v souvislosti s migrací. Z dnešního Němečkova vyjádření vyplývá, že se na tom nic nezměnilo. Hygienici už několik týdnů situaci monitorují. Fungují také preventivní opatření při vstupním vyšetřování migrantů. „Prvním úkolem nového týmu bude vytvořit z již nastavených opatření trvalý systém a dále tuto ochranu doplňovat a rozvíjet podle aktuálních potřeb vyplývajících z denního monitoringu situace,“ doplnil ministr.