Kyselina listová v těhotenství výrazně snižuje riziko vývojových vad. Jak ji užívat?

16. 2. 2022 10:00
přidejte názor
Zdroj: Shutterstock
Kyselina listová je jedním z nejdůležitějších vitaminů, které podporují zdravý průběh těhotenství. Důležitou roli hraje především ve vývoji nervové soustavy, mozku a míchy. V tomto období se potřeba kyseliny listové zvyšuje až trojnásobně, proto lékaři ženám často doporučují užívat prenatální vitamíny, které tuto látku obsahují v dostatečném množství. Víte, jak dlouho užívat kyselinu listovou v těhotenství?


Co je kyselina listová?

Kyselina listová je velice prospěšný vitamin ze skupiny B-komplex, který je rozpustný ve vodě. Můžete se s ním tedy setkat také pod označením vitamin B9. Kyselina listová je potřebná pro syntézu nukleových kyselin, tedy látek, jež jsou základem genetického materiálu, jako je DNA a RNA. Tyto metabolické účinky vznikají až enzymatickou přeměnou v játrech, kde dochází ke tvorbě tzv. folátů. Z nich je nejúčinnější metafolin (5-methyl-THF).

Kyselina listová hraje důležitou roli především v těhotenství pro zdravý vývoj plodu. V přirozené podobě se nachází především v listové zelenině, kvasnicích a játrech. Před konzumací je však důležité dbát na vhodné zpracování těchto potravin, jelikož vysoké teploty většinu vitaminů zničí. [1]

Kyselina listová v těhotenství

Doporučení užívat kyselinu listovou ve zvýšeném množství během těhotenství pro vás asi není novinkou, ale víte, proč tomu tak je? Tento vitamin totiž při dlouhodobém užívání (alespoň rok) prokazatelně snižuje pravděpodobnost předčasného porodu před 32. týdnem těhotenství a podporuje správný růst a vývoj plodu. Konkrétně se podílí na následujících procesech:

 • Napomáhá dělení buněk
 • Podílí se na diferenciaci tkání, zejména nervové soustavy
 • Podporuje správný vývoj míchy a mozku dítěte
 • Snižuje pravděpodobnost rozvoje vrozených vad, zejména rozštěpových vad neutrální trubice

Kyselina listová v těhotenství: dávkování

Potřeba kyseliny listové během těhotenství se zvyšuje dvoj- až trojnásobně. Pokud nevíte, kolik kyseliny listové v těhotenství brát, jednou z možností je užívání těhotenských vitamínů. Ty obsahují i další látky prospěšné v těhotenství. Denní dávka kyseliny listové v těhotenství by měla být alespoň 600 mikrogramů (mcg). Větší množství by vám nijak uškodit nemělo, jelikož nadbytečnou část vaše tělo vyloučí močí.

Kyselina listová v těhotenství: do kdy ji užívat?

Nevíte, jak dlouho brát kyselinu listovou v těhotenství? Pokud ji budete užívat celé těhotenství, rozhodně tím nic nezkazíte. Spousta lékařů totiž doporučuje brát vitamin B9 i po porodu během kojení. Minimálně byste ji měly přijímat alespoň po celou dobu prvního trimestru, čili první 3 měsíce těhotenství, neboť právě v této době se rozvíjejí nejdůležitější orgány miminka. [2], [3], [4]

Kyselina listová před otěhotněním

Kyselina listová se doporučuje začít užívat již při plánování těhotenství, a to zejména pro správný vývoj vajíček a spermií. Účinnost folátu kyseliny se totiž výrazně zvyšuje při dlouhodobém užívání, zejména jako prevence proti vrozeným vadám a předčasnému porodu.

Před otěhotněním však není potřeba užívat kyselinu listovou ve stejném množství jako v těhotenství, proto často postačí pohlídat si váš jídelníček, aby byl bohatý na tento vitamin. Doporučená denní dávka kyseliny listové při plánování těhotenství je 400 mcg.

Pokud máte pocit, že ji nedokážete přijmout v dostatečném množství ze stravy, začněte brát kyselinu listovou v tabletách alespoň 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím. Pokud se početí nepovede v očekávanou dobu, což je naprosto přirozené, a budete užívat vitamin déle, nic tím rozhodně nezkazíte. [5], [6]

Přírodní zdroje kyseliny listové

Nejbohatší zdroje kyseliny listové se podle nutričních terapeutů nacházejí v níže uvedených potravinách. Dejte si ovšem pozor, jakým způsobem je připravujete, jelikož běžné vaření a pečení může zlikvidovat většinové množství vitaminů. Vhodné je například dušení v páře, případně konzumace syrových potravin, tedy pouze v případě zeleniny a ořechů. Doporučeny jsou v těhotenství:

 • Lískové a vlašské ořechy
 • Květák, růžičková kapusta, brokolice
 • Čínské zelí, chřest, hlávkový salát, pórek
 • Avokádo
 • Fazole, čočka, hrách
 • Cereálie a rýže
 • Droždí, žitná mouka, pšeničné klíčky, ovesné vločky [7], [8]

Nedostatek kyseliny listové v těhotenství

Nedostatek kyseliny listové nastává, když nemáte její dostatečný příjem ze stravy nebo ve formě tablet. To může vést k rozvoji specifického typu anémie, která se nazývá megaloblastická anémie. Během těhotenství nedostatek vitaminu B9 dále zvyšuje riziko vrozených vad a předčasného porodu. Mezi příznaky nedostatku kyseliny listové patří například:

 • Slabost
 • Únava a bolest hlavy
 • Potíže se soustředěním a podrážděnost
 • Bušení srdce a dušnost
 • Vředy na jazyku a uvnitř úst
 • Změna barvy kůže, vlasů nebo nehtů [9]

Zdroje: praktickelekarstvi.cz, vitalia.cz, nutriklub.cz, porodnice.cz, healthline.com, webdm.com

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?