La Repubblica: Moderní technologie vyvolávají nemoci už i u dětí

10. 12. 2013 8:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Poplach spustila studie kliniky při univerzitě Aertawe Bro Morgannwg ve Velké Británii. Klinika totiž během půl roku zaznamenala dvojnásobný nárůst onemocnění páteře mezi dětmi. Kdysi přitom děti strádaly podvýživou, nemocemi, zimou a mnohým dalším. Žádné však na rozdíl od dnešní doby netrpělo bolestmi zad a krční páteře, což jsou typické neduhy moderní doby.


Dosud se o těchto problémech hovořilo jen v případě dospělých.

Podle studie začínají bolesti a obtíže již v sedmi letech a mezi mládeží mladší 18 let jsou stále častější. Příčinou je drastická změna životního stylu spojená s používáním počítačů, tabletů a videoher, které zabírají valnou část volného času na úkor pohybu. Tento jev se podle vědců může v budoucnu ještě prohloubit, pokud radikálně nezasáhneme do životního stylu mládeže. Navíc jde o velmi podceňovanou záležitost.

Studie analyzovala malý vzorek 200 dětských pacientů ve věku od sedmi do osmnácti let. Z výsledků vyplynulo, že 64 procent dětí od jedenácti do osmnácti let připouští, že je bolí záda, ale v 90 procentech případů se s tím nikomu nesvěřilo. Dokonce kolem 72 procent těch nejmladších, což jsou v tomto případě děti od sedmi do deseti let, připouští, že takovou bolest již zažilo nebo zažívají.

„Současný způsob života a stále invazivnější přítomnost technologií mají negativní vliv na příčně pruhovanou svalovinu a mohou mít značný vliv na naše děti, tedy příští generaci pracovníků. Proto je nezbytné vést je ke zdravým návykům, aby děti mohly projevovat svůj potenciál, aniž by je při sportu či v práci omezovaly bolesti, jimž lze snadno předejít,“ říká podle italského deníku La Repubblica expertka Lorna Taylorová.

Paradoxem je, že nové multimediální technologie, pokud se používají ve škole, mohou být naopak významnou pomocí pro děti, které mají problémy s držením těla a bolesti kloubů, protože do školy vláčejí čím dál těžší batohy. Experti přitom stále častěji doporučují tablety a televizní obrazovky místo těžkých knih.

„Víceúčelové používání moderních technologií pomáhá čelit vývojovým poruchám čtení a usnadňuje učení u problémových dětí. K tomu je třeba připočíst tu výhodu, že děti nemusejí tahat stále těžší batohy s knihami, což někdy vede i k těžkým problémům s páteří,“ vysvětlují Stefano Vicari a Guido La Rosa z dětské neuropsychiatrie a ortopedie při nemocnici Bambino Gesù v Římě.

Sedm nizozemských škol již zahájilo projekt digitální výuky, kdy těžký batoh, který může vážit deset až dvanáct kilogramů a který děti často nosí, školy nahradily praktickými tablety. „Pro děti, které jsou ještě ve vývinu a které by měly na zádech nosit nanejvýše zátěž rovnající se deseti procentům jejich tělesné váhy, to může být jen přínosem,“ zdůrazňuje Guido la Rosa.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?