Laboratoře krajských nemocnic na Plzeňsku budou víc spolupracovat

2. 10. 2012 8:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Vyšší výnosy od zdravotních pojišťoven, větší bezpečí pacientů a lepší využití kapacity má přinést nový systém práce laboratoří, který v pondělí začal fungovat v nemocnicích Plzeňského kraje.


Laboratoře budou více spolupracovat, takže zvýší soběstačnost a sníží počet vyšetření, která se zatím zadávají jiným subjektům. Nový systém ročně zvýší výnos ze systému zdravotních pojišťoven o šest až deset milionů korun, řekl ČTK přednosta klinických laboratoří Klatovské nemocnice Richard Pikner.

Laboratoře krajských nemocnic udělají kolem 200 různých testů denně a zpracují skoro 2000 vzorků. Dosud jimi prošlo 60 až 70 procent všech potřebných vyšetření, zbytek se převážel na specializovaná pracoviště, zejména do Plzně.

Nově se v krajských laboratořích zpracuje 80 až 90 procent vzorků. Mezi nejčastější testy patří stanovení hladiny cukru v krvi, jaterní testy, hodnocení funkce ledvin, krevní obraz či test na cholesteroly. Méně časté jsou vyšetření poškození srdce, hormonální testy, nádorové markery či testy na infekce žloutenky nebo boreliózy.

„Máme pět biochemických laboratoří včetně hematologických a jednu mikrobiologickou s antibiotickým střediskem, která je v Klatovské nemocnici. V ní se bude nově dělat drtivá většina mikrobiologických vyšetření také z ostatních nemocnic,“ uvedl Miloš Suchý ze Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje.

Laboratoře si budou dál pro svou potřebu dělat akutní a nejběžnější vyšetření. Náročnější a méně časté testy, které se dosud zadávaly jinam, si budou mezi sebou předávat, přičemž se každá laboratoř specializuje na některý druh testů. Speciální vyšetření budou stále dělat laboratoře především ve fakultní nemocnici v Plzni.

Součástí projektu je také nový informační portál pro lékaře s výsledky vyšetření. „Portál také umožňuje rychle sledovat případný výskyt infekčních nákaz, které jsou největším rizikem pro pacienta v nemocnici. Takto se rychle odhalí druh nákazy a místo, odkud pochází, a díky tomu je možné hned zasáhnout,“ doplnil Suchý.

Vzorky se budou mezi nemocnicemi pravidelně svážet. Do systému se zapojilo pět ze šesti krajských nemocnic. Mimo zatím zůstává nejvzdálenější nemocnice následné péče v Plané na Tachovsku. „Je záměr službu v budoucnosti nabídnout i dalším, třeba privátním zdravotnickým zařízením podél tras svozů,“ dodal Pikner.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?