Vědci v laboratořích po celém světě, které obdržely z USA vzorky smrtícího virového kmene, je již začali likvidovat. Zničení zásilek už ohlásilo několik zemí v Evropě, v Asii i na Blízkém východě.
Česká republika žádné vzorky virů neobdržela, potvrdil to hlavní pražský hygienik a spolutvůrce českého pandemického protichřipkového plánu Vladimír Polanecký.
Dodal, že v rozeslání vzorků smrtícího viru ale nevidí žádný odborný problém nebo
ohrožení lidstva.
Na celém světě obdrželo vzorky s nebezpečným virem 4700 laboratoří, naprostá většina z nich ve Spojených státech. Nicméně desítky vzorků doputovaly do desítek laboratoří na celém světě.
Virus H2N2 zabil v 2. polovině 50. let minulého století jeden až čtyři miliony lidí; a zcela zmizel teprve v roce 1968.
Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Klaus Stöhr vyzval držitele vzorků, aby je zničili nejpozději do pátku tohoto týdne.
Vojenská laboratoř na severoitalské americké základně v Camp Ederle ve Vicenze, která dostala dokonce několik lahviček s virem H2N2, byla jediným příjemcem nebezpečné zásilky na italském území.
Italský ministr zdravotnictví Girolamo Sirchia již ve středu oznámil, že „není důvod k poplachu“ a v Itálii „žádné nebezpečí v současnosti“ nehrozí. Sdělil také, že virový kmen bude okamžitě zničen.
V Izraeli jeden vzorek obdržela Ústřední virologická laboratoř nedaleko Tel Avivu. Její mluvčí Ella Mendelsonová informovala, že po prozkoumání byl vzorek zničen již v březnu.
Jeden ze vzorků v sadě obsahoval „asijskou chřipku, virus, který do laboratoře došel začátkem března. „Poté, co jsme dokončili jeho použití, jsme ho zničili“. Nikdo z laboratoře se rozhodně nenakazil, zdůraznila.
Vzorky byly zničeny také v Singapuru, který obdržel dvoje vzorky, v Jižní Koreji, Hongkongu, Kanadě, na Tchaj-wanu a v Německu. Zničit je se chystá také Japonsko, sdělila WHO.
Vzorky smrtícího viru dostaly rovněž laboratoře v Saúdské Arábii, Libanonu, v Mexiku, Brazílii či na Jamajce.
ČTK