Léčba obezity: komunikační problém pro lékaře

15. 11. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Nedávno se dvě americké studie podívaly na problémy související s tloušťkou ze zcela jiného pohledu. Jedna z nich porovnávala lékařské rady podle toho, kolik vážil lékař, a zjistila, že problémy mohou nastat v obou případech: ať je lékař štíhlý, nebo obtloustlý...


O tom, že obézním lidem hrozí více chorob než štíhlým, se toho již napsalo více než dost, osvěta ale nepomáhá. Nedávno se ale dvě studie podívaly na problémy související s tloušťkou ze zcela jiného pohledu.

Jedna z nich porovnávala lékařské rady podle toho, kolik vážil lékař, a zjistila, že problémy mohou nastat v obou případech: ať je lékař štíhlý, nebo obtloustlý. Hubení mívají potíže, neboť jejich obézní pacienti předpokládají, že s nimi lékař nesympatizuje. Otylí lékaři zase bývají považováni za pokrytecké, pokud své pacienty kárají za příliš velkou váhu. Hubení přiznávali potíže pětkrát častěji nežli lékaři s průměrnou vahou.

Polovina dotázaných pediatrů ze Severní Karoliny přiznala, že raději léčí angínu než obezitu, a pouze 12 % tvrdí, že se při léčení obézního pacienta cítí sebevědomě. Léčba obezity je navíc komplikovanější nežli běžný postup prohlídka - diagnóza - léčba. Potíže s léčením obézních dětí měla většina obézních pediatrů, z nichž si navíc plných 78 % ani neuvědomovalo vlastní obezitu. Na tělnaté lidi okolo sebe si totiž tak zvykli, že jim obézní pacient nepřipadá nijak zvláštní. Americké děti školního věku přitom tloustnou před očima, 30 % má nadváhu, dalších 15 % je přímo obézních.

Chemoterapie obézních

Další problém vyplynul ze studie publikované v Lancetu, která sledovala dávky chemoterapie u obézních pacientek. Pro přesnost je nutno dodat, že se zaměřila výhradně na ženy před menopauzou, jejichž nádory prsu nebyly citlivé na hormonální léčbu.

Podle studie je u obézních žen často nasazena příliš nízká dávka chemoterapie, což vede k horší prognóze. Dávka je totiž většinou vypočítána podle ideální váhy či podle povrchu těla, ale jelikož je nutno brát v potaz také celkový stav pacienta a vliv pravděpodobných vedlejších účinků, lékaři u obézních pacientek často snižují dávku. Že to terapii nijak neprospívá, potvrdila i studie publikovaná v časopise Archives of Internal Medicine.

Dr. Václav VĚTVIČKA

Ph. D. Univerzita Louisville, Kentucky

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Uživatel: Leo

Jo, je to problém. Celý vyspělý kapitalistický svět tloustne.Kdybych nebyl lékař, asi by mě to bylo jedno, ale jelikož jsem a navíc chirurg jedno mi to není, spíše bych to přirovnal k noční můře. Night Mare se všemi svými 5 díly není nic proti tomu, operovat baculouše se 150 Kg. Spíše se zamyšlím nad tím, jak z toho ven.Vzhledem k tomu,že pacient má veškerá práva a téměř žádné povinnosti, směřujeme k tomu co dělají v autoservisu. Spraví vám ruční brzdu, něco zamumlou o tom, že když auto jede, je lepší ji odbrzdit, ale vcelku se tím netrápí. Tedy i lékař zamumle něco o tom že obesita je hrozná věc a hypertenze je jen začátek, přijdou horší věci…..Pacient ( ten slušnějsí) si to vyslechne a odpoví, že to má po mamince, že ta byla taky silná. (I to je krása češtiny jak všelijak se dá pojmenovat člověk typově blízký kouli). Jestli by nebylo rozumnější tyto pacienty(a všechny podobnékuřáci s CHOPN, AS atd) nějakým způsobem sankcionovat. spoluúčastí na léčbě,vyšším pojistným. Tito lidé svým chováním, které mohou ovlivnit čerpají z pojištění daleko větší prostředky než jejich štíhlejší spoluobčané.I british air. nechává tyto zákazníky platit za dvě sedadla. Moje míra 190 cm hmotnost 98 Kg.


  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?