Podle vedoucí lékařky pro hipoterapii Andrey Maškové prospívá zejména dětským pacientům s kombinovanými vadami. „Hipoterapie je vedle léků, psychoterapie či pracovní a skupinové terapie součástí komplexní léčby a urychluje návrat pacientů do domácí péče,“ řekla Mašková ČTK.
Hipoterapie je podle lékařů vhodná zejména pro pacienty s poruchami chování, s neurózami, mániemi, depresí i schizofrenií. Úspěšně se používá také jako doplněk léčby alkoholiků, narkomanů nebo sexuálních deviantů. Prostřednictvím koně navazuje terapeut snadněji kontakt s pacientem.
Kůň přímo neovlivňuje léčbu psychických potíží, ale je prostředníkem mezi lékařem a pacientem. Umožňuje rozvíjení vzájemné komunikace a oživení emocí. „Kůň také upravuje nepřiměřené chování hyperaktivních dětí, pro které je autoritou,“ tvrdí Mašková.
Na provoz střediska hiporehabilitace Pirueta v havlíčkobrodské léčebně letos už pojedenácté přispěje veřejná benefice s názvem S nadějí v sedle. V areálu léčebny se uskuteční 29. srpna. Program je zaměřen hlavně na rodiče s dětmi.
„Hlavním bodem programu bude hudebně dramatické ztvárnění biblického příběhu o Noemově arše, na němž se budou společně podílet kromě pacientů také terapeuti z léčebny,“ řekla Mašková. O akci bývá každoročně velký zájem, loni do léčebny přišlo kolem 1500 návštěvníků.