Léčba v lázních? Brzy bude jen pro bohaté

18. 4. 2011 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministerstvo zdravotnictví chce snížit příspěvky na ozdravné pobyty. Výdaje možná klesnou ze tří miliard korun na polovinu.


Marie Šimková se již léta potýká s těžkou artrózou.
Od bolestí a problémů s pohybem jí každoročně pomáhá třítýdenní pobyt v poděbradských lázních. Zda se tam ale podívá i příští jaro, zůstává ve hvězdách. Kvůli plánovanému snížení příspěvku na lázeňskou péči by si totiž měla část pobytu zaplatit sama.

„Doteď mi všechno platila pojišťovna, dávala jsem jen šedesát korun za den jako v nemocnici. Jestli bych si ale měla hradit ubytování a jídlo, tak si to z invalidního důchodu nebudu moct dovolit,“ stěžuje si dvaapadesátiletá Marie z Prahy. Pokud by již neměla nárok na komplexní, ale jen příspěvkovou péči, musela by si na třítýdenní pobyt doplatit 12 až 15 tisíc korun.

Sáhnout hlouběji do kapsy nebo se ozdravného pobytu vzdát by nemusela jen ona.
Opatření by se dotkla i většiny pacientů s onemocněním pohybového systému, kožními chorobami nebo problémy s dýcháním, na které se komplexní péče dosud vztahovala.

Doplatí i děti

„Úhrady z pojištění pacientům, kteří lázně potřebují, byly už omezeny v minulém období Davidem Rathem. Další snížení by uzavřelo možnost rehabilitace řadě pacientů. A týkalo by se to i dětí, protože nikde není naznačeno, že by z opatření měly být některé kategorie vyňaty. Lázně zaměřené na tyto pacienty tedy buď půjdou do likvidace nebo je koupí zahraniční klientela,“ protestuje proti škrtům prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.

Prvotní návrh ministerstva zdravotnictví byl snížit příspěvky z celkových tří miliard korun na jednu a půl. Proti takto drastickému zásahu se však lázně ohradily, a tak je možné, že ministerstvo částku ještě změní. To, že se někteří pacienti budou s příspěvky muset rozloučit, je však jisté už nyní.

„Poslední seznam nároků na lázně byl aktualizován v roce 1997. Za posledních 14 let se v mnoha případech zlepšily lékařské postupy a k pacientovu zdraví jsou mnohem přívětivější. U určitého procenta diagnóz, například u laparoskopické operace žlučníku, nebude již na lázně nárok. U dalších diagnóz dojde k převodu z komplexní na příspěvkovou péči. Seznam by mohl být definitivně aktualizován ještě před koncem tohoto roku a začne platit příští rok,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Zásahy pojišťoven stačí

S tím, že je nutné aktualizovat seznam diagnóz, podle kterého se pacienti do lázní posílají, souhlasí i Svaz léčebných lázní ČR. Jako problém však vidí právě rázný škrt, který by české lázeňství nenapravitelně poškodil.
„Počty léčených pojištěnců klesají pozvolna již řadu let, a tak je lázně zvládají nahrazovat samoplátci, což by však v případě skokové změny nezvládly.

Vyslání pacienta do lázní schvaluje pojišťovna na rozdíl od jiných vyšetření a hospitalizace, o kterých se dozví až následně z vyúčtování péče. Jen z údajů za první čtvrtletí je patrné, že pojišťovny schválily o 12 procent méně návrhů na komplexní lázeňskou péči, čímž demonstrují schopnost regulovat objem péče i v rámci stávajících pravidel,“ komentuje situaci prezident Svazu léčebných lázníČREduard Bláha.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?