Nová šance pro lidi, kteří onemocněli maligním lymfomem. Pozor na barvené vlasy!
V České republice tímto nádorem ročně onemocní asi 1500 pacientů.
„Příznaky onemocnění jsou často nenápadné,“ vysvětluje docent Marek Trněný z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Bývá to:
* hubnutí,
* zvýšené teploty,
* pocení,
* slabost,
* zduření uzlin atd.
Stanovit diagnózu je možné jen odběrem vzorku tkáně z lymfatické uzliny. Bohužel, praktičtí lékaři často otálejí s provedením tohoto jednoduchého, ale klíčového vyšetření a pacienti pak přicházejí na specializovaná pracoviště v pokročilém stadiu onemocnění.
Pak je šance na úspěšnou léčbu výrazně snížena. „Každý lékař by na onemocnění lymfomem měl myslet a pacienta poslat na specializované pracoviště - jsou většinou u fakultních nemocnic. Dnes nemocným umíme pomoci a pětileté přežití těch pacientů, kteří přijdou včas, činí až 90 procent,“ říká docent Trněný.
Lék jako zámek a klíč
Pacientům s některými typy maligních lymfomů se podává moderní léčba. Jde o preparát MabThera, který zasahuje přímo nádorové buňky.
„To je zcela odlišný princip než u ostatních druhů dosud standardně užívané léčby,“ vysvětluje docent Trněný. „Jde o specifickou protilátku, která se naváže na nádorové buňky principem zámku a klíče. Tak se v těle rozběhne řada reakcí, které zapojí vlastní imunitní systém podobně, jako když tělo bojuje s infekcí. Nádorové buňky s navázanou MabTherou jsou pak tělem rozpoznány a zlikvidovány.“
Zkušenosti ukazují, že použitím MabThery se významně zvyšuje šance na úplné vyléčení onemocnění nebo se oddálí nutnost použití dalších způsobů léčby, které mimo jiné zahrnují další cykly chemoterapie nebo i nákladné a rizikové transplantace krvetvorných buněk.
Důležitou výhodou této léčby je významné prodlužení období, kdy pacient není sužován ani chorobou, ani nepříjemnou a zatěžující léčbou.
„Pokud pacient přijde včas, je naděje, že ho vyléčíme. Léčba je sice drahá, u jednoho pacienta stojí až půl miliónu korun, ale je nejúčinnější a překvapivě - ve srovnání s tím, co by pacient jinak musel podstoupit - lacinější,“ vysvětluje docent Trněný a dodává:
„Včasná léčba zvyšuje šanci na úspěch. Čím dříve pacient s tímto nemocněním stejně jako s jiným nádorem přijde k lékaři, tím větší je naděje na vyléčení. A ještě něco. Neměli bychom se bát o rakovině veřejně mluvit. Hodně lidí před ní ještě strká hlavu do písku, nechce o ní slyšet, a tak šanci, třeba na své vyléčení, snižuje. Je to chyba, kterou mnohdy nejde napravit, a to přesto, že máme nejmodernější léky.“
*
Barvení vlasů přináší riziko
Největší světové konference k onemocnění maligním lymfomem, která letos byla ve švýcarském Luganu, se zúčastnilo i několik specialistů z ČR. Vědci dospěli i k zajímavým zjištěním, která se týkají i barvení vlasů.
Ve Francii totiž odborníci sledovali 5000 žen, které si vlasy barví pravidelně, a došli k závěru, že mají vyšší riziko rakoviny lymfatického systému. Šlo většinou o starší ženy.
Výzkum potvrdil, že některé látky sice byly už v 70. letech minulého století z barviv na vlasy odstraněny, ale odborníci přesto doporučují, aby lidé, kteří jsou nadměrně vystaveni účinkům barviv, například kadeřníci, byli opatrní a pravidelně si kontrolovali, zda si někde na těle nenahmátnou zvětšené uzliny.
Ženy, které si před začátkem 80. let minulého století pravidelně vlasy barvily, mají totiž o 20 procent vyšší riziko onemocnění maligním lymfomem.
Václav Pergl,
Právo
**