Marek WOLLNER, moderátor: Na legalizaci marihuany pro léčebné účely čekají lidé s různými zdravotními potížemi roky. Teď to konečně vypadá, že se dočkají. Jenže jinak, než by si přáli. Podle nového zákona, který projednávají poslanci, si budou muset kupovat marihuanu v lékárnách. Domácí pěstování bude i nadále zakázané. Pacienti tvrdí, že je to v první řadě kvůli byznysu. Budou si totiž muset draze kupovat něco, co si umí vypěstovat takřka zadarmo. Podívejte se na reportáž Anety Snopové.
Robert VEVERKA, předseda, Legalizace.cz
Objevuje se tady novej byznys, kterej bude obchodovat s léčivým konopím, ačkoliv to konopí už tady dávno je pěstovaný v Český republice a je dostupný pro řadu pacientů. A vnímám jako naprosto nepřijatelný a nepřípustný, aby nemocný lidi chodili a za alternativní bylinnou léčbu konopím platili v lékárnách jakýkoliv peníze.
Libuše Bushka BRYNDOVÁ, specialistka na samoléčbu konopím
No, jak se vyrábí ten /nesrozumitelné/, tak já jsem se naučila dělat podobný výtažek.
Ivan LANGER, iniciátor zákona o léčebném konopí /ODS/
Máme podporovat nepřímo byznys těch, kteří se pohybují v, na úrovni organizovaného zločinu, nebo má stát minimalizovat škody pro společnost tím, že na základě striktní regulace toto sám uchopí a umožní?
/ Ukázka /
Libuše Bushka BRYNDOVÁ, specialistka na samoléčbu konopím
Děsí mě úplně ta představa, že stát vlastně se tady chová jako ten nejsprostší drogový dealer, který bude lidi, nemocný lidi nutit kupovat si konopí v lékárnách pod pohrůžkou, že je zavře do vězení. To je odporný.
Ivan LANGER, iniciátor zákona o léčebném konopí /ODS/
Paradoxně státu by se vyplatilo, kdyby byl distributorem pro pacienty, dokonce i tvrdých drog, protože s tím snižujete zdravotní rizika, snižujete tím náklady pro celou společnost, odpadají náklady způsobené krádežemi, loupežemi, trestnou činností, trestním řízením a podobně.
Jakub FRYDRYCH, ředitel Národní protidrogové centrály
Je potřeba si také uvědomit, že se bavíme o zemi, kde tato látka už je zneužívána. Je zneužívána velmi masivně. Podle odhadů kvalifikovaných se v této zemi spotřebuje 22 až 25 tun konopí ročně a zhruba 70 až 100 tisíc lidí má problémy s intenzivním užíváním konopí.
Tomáš ZIMA, předseda odborné komise pro přípravu legalizace léčebného konopí, děkan, 1. Lékařská fakulta UK
Já se domnívám, že smyslem tohoto zákona je právě oddělit, velmi striktně oddělit to, jestliže někdo ten marihuanu užívá jako lék, a někdo, kdo marihuanu zneužívá jako návykovou látku. A toto umožní, protože v tuto chvíli i ti nemocní lidé a část pacientů může profitovat z užívání z přípravků marihuany, tak samozřejmě tvrdí, všichni tvrdí, že ji užívají právě proto, že mají nějaké bolesti. Takto to bude odděleno.
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
Konopí neboli cannabis pochází z Asie. Lidé konopí poprvé objevili někdy v mladší době kamenné. Nejstarší údaje o používání konopí pocházejí z doby před 7 tisíci lety ve staré Babylonii. Největší rozmach v pěstování i všestranném využívání této rostliny v dějinách patří Číně. Starověcí Číňané spotřebovali každou část této rostliny. Kořeny pro medicínu, stonek na textil, provazy a papír, semena na jídlo a olej.
Jiří STABLA, odborník v oblasti léčivého konopí
Ještě donedávna to byla uznaná měna. Jo, vy když jste neměla peníze, byla jste farmář a neměla jste čím zaplatit, platilo se konopím. Kdybyste žila v Číně a vyvezla byste konopné semínko, tak vás zabijí. To byla tak chráněná, tak ceněná vlastně plodina.
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
Do Evropy se konopí dostalo 2 tisíce 800 let před naším letopočtem.
Marie KREJČOVÁ, kastelánka, zámek Konopiště
Hrad Konopiště získal svůj název právě proto, že tady v okolí se pěstovalo konopí v tom, na tom konci 13. a ve 14. století. A v té době se tu to konopí ještě pěstovalo. Bylo to jak tady na tom kopečku, na kterém Konopiště stojí, tak i na polích a louk…, na polích vlastně kolem celého Konopiště. V té době se z konopí vyráběly hlavně provazy třeba k běžnému životu a rozhodně to nebylo žádné zakázané, nebyla žádná zakázaná rostlina.
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
Tisíce let byla marihuana oceňována jako medikament i pro své euforické vlastnosti. Encyklopedia Britannica v roce 1894 odhaduje počet jejích pravidelných uživatelů na 300 milionů lidí, převážně ve východní Evropě. Další miliony ji použily na lékařský předpis na běžné nemoci, jako byl tetanus. Do začátku století se však lékaři odvrátili od tohoto medikamentu k aspirinu a jiným novým lékům.
Martina STOKLASOVÁ, pacientka
Pokud jsem se spoléhala pouze na medikamenty, tak pokud přišel záchvat migrény, musím ležet v posteli, nemluvím, potřebuju být blízko toalety, protože to má ještě účinky, že tedy zvracím. V době, kdy jsem začala teda užívat konopí, tak se začaly záchvaty snižovat, až teda teď jsem v této chvíli 3 neděle neměla ten záchvat.
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
Kromě zmíněné migrény si lidé konopím úspěšně léčí revmatická onemocnění, astma, atopický ekzém, lupénku a další alergie, roztroušenou sklerózu, onkologická onemocnění, Parkinsonovu chorobu, cukrovku, Alzheimerovu chorobu, imunitní poruchy, deprese nebo bolest. Podle neoficiálních odhadů jsou v České republice takových lidí tisíce.
Lumír Ondřej HANUŠ, analytický chemik, člen Mezinárodní společnosti pro výzkum kanabinoidu
Jestliže se díváme na léčiva, tak vždy ty pozitivní účinky musí výrazně převyšovat ty negativní, to znamená ty vedlejší účinky. A u toho léčivého konopí jsou tyto podmínky splněny. Není to toxické, nikdo se nikdy nepředávkoval, nikdo nikdy neumřel z marihuany, čili je to lepší než mnohé léky, které jsou zcela legální a ktaré mají tolik vedlejších účinků.
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
Mimo zákon se konopí dostalo až v roce 1955 ve Spojených státech, kde jej užívaly především etnické menšiny. V České republice je jeho pěstování a užívání nelegální od roku 1999.
Martina STOKLASOVÁ, pacientka
Je to hlavně stresové, protože tím, že si pěstuju pro sebe, pro léčbu konopí, tak se dostávám v podstatě na úroveň vrahů, zlodějů, lidí, kteří jsou pod zákonem.
Jakub FRYDRYCH, ředitel Národní protidrogové centrály
Připravovaná legislativní změna rozhodně neznamená, že by od nabytí její účinnosti bylo legální pěstovat konopí. Dál to bude podle okolností toho skutku, to bude buď přestupek, anebo trestný čin.
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
Zákon o léčebném využití konopí, který minulý měsíc začala projednávat Poslanecká sněmovna, počítá s tím, že pacient půjde k lékaři specialistovi, a ten rozhodne, zda má na konopí nárok. Pokud lékař usoudí, že ano, dostane pacient recept a v lékárně si konopí koupí.
Martin PLÍŠEK, náměstek pro legislativu a právo, Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ten návrh tak, jak je postaven, neřeší otázku úhrad. To znamená, pakliže projde v tom znění, které je zatím navrženo, tak to vychází tak, že by si pacient v té první fázi ten konopný léčebný přípravek hradil sám.
Robert VEVERKA, předseda, Legalizace.cz
Pokud se v médiích objeví informace, jako že ministerstvo zdravotnictví nehodlá zajistit proplácení léčebného konopí zdravotníma pojišťovnama, tak celej ten systém z tohohle toho pohledu vypadá jako absolutně nesmyslnej, protože konopí se dá získat zadarmo, není problém ho vypěstovat, ty lidi ho pěstujou kvalitně a i vědí, jakým způsobem ho využívat, na jaký nemoci, mají už odzkoušený odrůdy, které vědí, že jim pomáhaj.
Miroslava NĚMCOVÁ, předkladatelka zákona o léčebném konopí /ODS/
Já vám něco řeknu. Já jsem měla rakovinu. Já kdybych věděla, že ty bolesti, které budu moct překonat pomocí léků, který pro mě bude v lékárně dostupný, tak jdu do lékárny a nikdo v životě by mě nepřinutil jít k někomu, kdo mi říká, že to někde na záhumenku nebo na kompostu nebo víbůh kde pěstuje a víbůh jak zpracovává.
Tomáš ZIMA, předseda odborné komise pro přípravu legalizace léčebného konopí, děkan, 1. Lékařská fakulta UK
Taková ta diskuse, jako ať to všichni pěstují, a že to nic nestojí, všechno něco stojí. Ale buď je to lék, tak za to nějakou částku musím vynaložit, anebo pak samozřejmě porušuji zákon tohoto státu a můžu očekávat od toho příslušné samozřejmě kroky, které stát může konat.
Martina STOKLASOVÁ, pacientka
Prakticky mě to stojí koupit si ten květináč, tu zem, zaplatit tu vodu, kterou to zalívám a potom si kupuju teda jogurty, do kterých si konopí nadrtím, takže ty náklady jsou velmi malé.
Libuše Bushka BRYNDOVÁ, specialistka na samoléčbu konopím
Nadejde hon na čarodějnice a budou se pronásledovat lidi, kteří se léčí konopím, protože jsou snadná oběť. Protože ta babička s artrózou na vás samopal nevytáhne, že jo, takže ty policajti raději půjdou zasahovat k ní než do nějaké pěstírny. Já jsem to měla tady, když prostě ke mně, osamělé ženě, přišlo policejní komando. Půl dne mi prohledávali pozemek a dům, vrtali se v mém spodním prádle.
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
Samopěstitelství, tedy pěstování určitého počtu konopných rostlin doma pro vlastní léčebné účely, je možné například v Kanadě, vybraných státech USA, v Izraeli konopí pěstují za minimální cenu dobrovolníci a například ve Španělsku konopí pro své členy pěstují takzvané social cluby.
Robert VEVERKA, předseda, Legalizace.cz
Což je věc, kterou bysme tady rádi viděli, protože by to umožnilo právě vznik těchhle těch klubů a tomu bych říkal jako opravdový zpřístupnění konopí pacientům.
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
Předkladatelka návrhu zákona o léčebném konopí v České republice Miroslava Němcová ale tvrdí, že se musela držet platné úmluvy OSN o omamných látkách z roku 1961. Tato jednotná úmluva prý samopěstitelství, tedy pěstování konopí samotným pacientem, neumožňuje.
Robert VEVERKA, předseda, Legalizace.cz
V rámci dodržování zastaralejch úmluv o zpřístupnění konopí, jako jo, jde, ano, přijde to jako normálně z toho pohledu, jak funguje jako současná politika a jak peníze jsou číslo 1 všude, tak se zdá, že de o byznys.
Miroslava NĚMCOVÁ, předkladatelka zákona o léčebném konopí /ODS/
Myslím si, že pokud jsme vázáni nějakou mezinárodní úmluvou, já se nebudu dívat na to, jestli někde porušují úmluvy a proč je porušují, já se dívám na to, že v České republice prostě nějakou úmluvu máme.
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
V České republice tak lidé budou muset, stejně jako například v Rakousku, pro konopí jedině do lékárny. Marihuana se ovšem v České republice pěstovat v prvních letech nebude, návrh zákona počítá s dovozem z Holandska. Cena za gram léčebného konopí se bude podle dostupných údajů pohybovat mezi 250 až 300 korunami.
Martina STOKLASOVÁ, pacientka
Jelikož já potřebuju zhruba 1 gram konopí denně, tak ty náklady by se mohly pohybovat někde, já nevím, 7, 10 tisíc měsíčně, a to si myslím, že si nemůžu dovolit.
Robert VEVERKA, předseda, Legalizace.cz
Jsou podmínky v Český republice, aby se tady konopí pěstovalo, a rozhodně bude pěstovaný konopí levnější než dovážený.
Aneta SNOPOVÁ, redaktorka
Dokonce studie, kterou si nechala zpracovat komise připravující znění zákona a kterou máme k dispozici, uvádí, že cena léčebného konopí pěstovaného v České republice by se pohybovala na třetině až polovině ceny dovozní. Proč se počítá s tou variantou, že by se první várky dováželo?
Miroslava NĚMCOVÁ, předkladatelka zákona o léčebném konopí /ODS/
Je to rychlejší. Pro ty pacienty, kteří už teď potřebují akutně pomoci, tak než se agenturou vyberou pěstitelé, než se nastaví podmínky, než bude celé akreditační řízení ukončeno, než se ty první rostliny vysadí, než bude zkontrolováno, kolik těch účinných látek obsahují, celý ten proces čištění a bezpečnosti bude opravdu zavedený tak, aby nemohlo dojít k maléru, tak tohle je rychlejší.
Tomáš ZIMA, předseda odborné komise pro přípravu legalizace léčebného konopí, děkan, 1. Lékařská fakulta UK
Podívejte se, každá věc je byznys. Jestliže něco někdo prodává, tak je to byznysem. A je otázka trhu, aby toto srovnal.
Martina STOKLASOVÁ, pacientka
Víte co, asi tomu úplně nerozumím z toho pohledu, že když nebudu zdravá, nebudu, budu ten stát daleko více stát, nebudu moct vykonávat nějakou činnost, z které potom odvádím ty finance, to znamená, že v konečném důsledku budu pro ten stát dražší, než kdyby mi dovolil si to konopí vypěstovat.