Rozsudek není pravomocný, odsouzený i žaloba si pro odvolání ponechali lhůtu. ČTK to řekl místopředseda trutnovského soudu Vladimír Řezníček. Krulovi za trestný čin usmrcení z nedbalosti hrozilo až šest let vězení.
Případ se stal v 1. srpna 2011 v porodnici Česko-německé horské nemocnice Krkonoše. Krul podle verdiktu soudu ze 17. března před porodem špatně odhadl váhu novorozence a místo provedení císařského řezu nesprávně zvolil spontánní porod. „Provedl přijímací vyšetření třicetileté rodičky, která byla ve 40. týdnu těhotenství. Zjistil u ní váhový přírůstek v těhotenství 27 kilogramů, ale další vyšetření neudělal,“ uvedl Řezníček.
Místo lékařem usuzovaných 4,2 až 4,3 kilogramu měl plod váhu téměř 5,2 kilogramu. Spontánní porod se ale kvůli velikosti plodu nedařil. Nakonec lékaři nezbylo než spolu s dalším lékařem plod vytáhnout násilně. Při tom došlo k vážným zraněním plodu a jeho úmrtí. „Dítě bylo donošené a vykazovalo všechny známky zralosti plodu,“ uvedl Řezníček.
Lékař, který v té době byl zaměstnancem nemocnice, podle něj před soudem vinu odmítl. Hájil se mimo jiné tím, že díky své devětapadesátileté praxi v oboru měl dostatek zkušeností na to, aby odhadl, kdy vést porod klasicky a kdy přistoupit k císařskému řezu. Obhajoba také namítala, že plod mohl být poškozený již před porodem. To znalci podle Řezníčka nepotvrdili. Lékař byl do nynějšího stíhání bezúhonný.
Ředitel vrchlabské nemocnice a senátor Vladimír Dryml (dříve ČSSD a SPOZ) ve vyjádření pro ČTK zdůraznil, že jde o nepravomocné rozhodnutí soudu. „Po skončení soudu jsme obdrželi posudek Fakultní nemocnice Brno, který mluví opačně,“ řekl Dryml s tím, že šlo o takzvaný patologický porod. Podle Drymla nemocnice nemůže ručit za případná pochybení lékaře. „Uvidíme jak dopadnou další soudy. Jsou tady dva rozdílné posudky,“ řekl Dryml.
K vysokému věku lékaře, kterému v době porodu bylo 84 let, Dryml uvedl, že nemůže nikoho diskriminovat kvůli věku. „U porodu byli dva lékaři, kromě lékaře i primář. Všechno to jsou účelová tvrzení, protože dnes se vyplácí se soudit se zdravotnickými zařízeními, aby se vydělaly peníze,“ řekl Dryml.
Dříve vyhlášená porodnice ve Vrchlabí je od začátku prosince loňského roku uzavřená. Důvodem jsou podle Drymla údajně tuzemské zákony, kvůli kterým se prý porodnictví stává „superrizikovým“. „Ženy si stěžují i na to, že přirozený porod trvá příliš dlouho, tak jsme se rozhodli porodnici uzavřít,“ řekl Dryml.
Nyní souzený případ úmrtí novorozence není jediným, který v souvislosti s vrchlabskou nemocnicí řeší orgány činné v trestním řízení. Policie již dříve potvrdila, že se zabývá čtyřmi dalšími případy, z nichž dva se týkají úmrtí v nemocnici, jeden údajné opilosti lékaře a jeden údajně nesprávné léčby pacienta po úraze. Známým se stalo loňské červencové úmrtí Jiřího Jandourka na oddělení následné péče. „Nemáme informace o nějakém obvinění, stále se to řeší,“ řekl Dryml. Podle něj je celé vyšetřování účelové.
„Jednoznačně za tím stojí bývalý policejní ředitel Královéhradeckého kraje a moji přátelé z ČSSD,“ řekl Dryml.