Když se potlačí chronický zánět, který je příčinou obtíží, pacienti léky vysadí. Astma má odhadem 800.000 Češek a Čechů, léčbu zahajuje asi půl milionu, k lékaři vůbec nejde až 300.000, potíže zlehčují. Zhoršení funkce plic přičítají věku.
„Astmatické obtíže má podle nejnovějších dat deset procent dětí a šest až osm procent dospělých,“ řekl ČTK Pohunek. Nižší procento u dospělých podle něj neznamená, že se z astmatu může člověk vyléčit. Nemoc se jen aktuálně neprojevuje, hrozí ale, že kdykoli může znovu propuknout.
Astma je typické záchvatovitou dušností s pískoty a suchým kašlem. Nemocný nemůže kvůli tomu spát, je unavený, nemůže fungovat v běžném životě, často se u něj rozvine deprese.
Cílem podle Pohunka je dosáhnout tzv. kontroly nad astmatem. To je stav, kdy pacient užívá léky a nemá žádné problémy. Když astma pod kontrolou není, přináší to pacientovi řadu problémů a ohrožuje ho to na životě. Každý rok zemře v ČR na astma 80 až 90 lidí, v porovnání s ostatním světem je úmrtí málo, přesto podle Pohunka jsou většinou zbytečná.
„Dostat astma pod kontrolu vyžaduje spolupráci pacienta a jeho znalost problematiky i nemoci, aby neměl pochybnosti, proč léky užívá a čeho chce docílit. To se nám dnes daří lépe trochu u dětí, protože je mezi rodiči větší povědomí, možná i větší tlak ze strany pediatrů,“ řekl Pohunek.
Problém podle něj nastává u pacientů v dospívání a dospělosti. „Lidé nad tím trochu mávají rukou a mají i některé škodlivé návyky jako kouření a léčbu už neberou tak vážně,“ vysvětlil. Podle profesora by si měli lidé uvědomit, že astma podstatu nezměnilo. „Pokud vysadí léky, astma je stále to staré, které jsme znali ze 70. a 80. let, kdy jsme měli spoustu invalidních důchodců s astmatem a řada lidí na ně umírala,“ varoval.
Plošný screening neprosazuje, hlavní úlohu v časném odhalení astmatu mají podle něj pacienti a u dětí rodiče, aby rozpoznali, že něco není v pořádku. „Měli by vědět, že není normální, když se v noci vzbudí a pískají při dýchání, když se ráno vzbudí s kašlem, klesá jim zátěžová schopnost a tělesná zátěž u nich vyvolává obtíže. Měli by se přihlásit lékaři, problémy popsat, a lékař by měl stanovit, zda je potřeba další vyšetření, které potvrdí astma, nebo se jedná o něco jiného,“ shrnul.
Ve středu 30. dubna si lidé mohou nechat změřit zdarma funkci plic a zjistit, zda nejsou ohroženi astmatem. Akci pořádá ČIPA v řadě měst ČR při příležitosti Světového dne astmatu, který připadá na 6. května.