Program funguje pod záštitou odborné psychiatrické společnosti, pacienti v něm zařazení každý týden odpovídají pomocí SMS zprávy na soubor otázek na výskyt příznaků, které mohou signalizovat zhoršení stavu.
U většiny pacientů dokáže automatický vyhodnocovací systém předpovědět vážný problém několik týdnů dopředu, lékař může díky tomu včas zvýšit dávku léků. V době, kdy se mluví o reformě psychiatrie a snaze dostat psychicky nemocné lidi do běžného života, se tak může paradoxně řada pacientů zbytečně ocitnout v nemocnici.
„Bez úhrady už není v našich silách program finančně utáhnout. Uzavřeme jej pravděpodobně už v lednu,“ uvedl autor programu Filip Španiel v odborném tisku.
Psychiatři vedou již roky neúspěšná jednání s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami na téma, jakým způsobem program ITAREPS a hlavně práci lékařů s ním proplácet. Ukončení programu hrozilo už v roce 2012, psychiatři se tenkrát spokojili s příslibem řešení ze strany ministerstva zdravotnictví.
Dosavadní vyhodnocení fungování ITAREPS zjistilo, že pravděpodobnost pobytu v nemocnici snižuje o více než polovinu.
Uvádí se průměrný pokles hospitalizací o 73 procent. V Česku jej používá přes tisíc pacientů, náklady na jednoho z nich jsou kolem 3500 korun ročně a platili je zatím sponzoři. Kromě Česka se ITAREPS používá na Slovensku a v Japonsku.